Známe to snad všichni. V šatníku nám visí asi 30 halenek, ale i tak stále saháme jen po těch třech oblíbených. Problémem je, že čím častěji je nosíme, tím častěji je musíme i prát. Jak pak dosáhnout, aby čím nejdéle vypadaly jako nové? Máme pro vás 7 osvědčených tipů, jak prát šetrně.
Čtěte pokyny na štítcích
Štítky na oblečení neslouží jen na okrasu. Pozornost byste jim měli věnovat nejen při praní prádla, ale i při jejich sušení. I když je všechny neznáte, piktogramy jsou vlastně úplně jednoduché a intuitivní. Mají dokonce i zažité pořadí, ve kterém se uvádějí: praní, bělení, sušení, žehlení a profesionální ošetřování textilu. Pokud vám přece jen některý ze symbolů není jasný, stačí trochu zapátrat na internetu.
Materiál je důležitý
Třídění prádla podle barvy je pro každého z nás naprostou samozřejmostí, třídili jste však už oblečení i podle typu materiálu? Ne? Tak to byste tedy měli. Moderní pračky disponují hned několika programy, kde se délka pracího programu i otáčky při ždímání, přizpůsobí právě materiálu, ze kterého je oblečení vyrobeno.
Prádlo obraťte naruby
Věděli jste, že své oblečení můžete uchránit i tak, že ho před praním obrátíte naruby? Díky tomu uchráníte navíc i původní barvu oděvů.
Perte na nižší teplotu
Žijeme v době, kdy díky automatickým pračkám už nemusíte prát oblečení na takových vysokých teplotách než tomu bylo v minulosti. Při praní běžné barevného prádla vám postačí i teplota 30 stupňů, na lůžkoviny 60 stupňů. Studenější voda přitom nejen, že chrání barvu vašeho oblečení, ale v neposlední řadě také šetří energii.
Nižší otáčky
Kromě nižší teploty byste měli pouvažovat i nad velikostí otáček. Svůj důvod to má zejména tehdy, když perete jemné prádlo nebo vlněné svetry. Nižší otáčky budou k vašemu prádlu mnohem šetrnější, díky čemuž oblíbené kousky vydrží déle jako nové.
Používejte správné prací prostředky
Jednou z dalších chyb mnohých z nás, je volba nesprávného pracího prostředku. Zásada číslo jedna přitom zní jasně, nikdy neperte veškeré prádlo pouze v jednom typu pracího prášku. Jeho výběr byste proto měli přizpůsobit typu materiálu prádla, kterého jdete prát. Na praní bílého prádla je nejlepší práškový prací prostředek, který má intenzivnější prací sílu, zachovává bělost prádla a zabraňuje zešednutí textilií. Na praní barevného a tmavého prádla použijte tekuté prací prostředky. Tyto se z oděvů snadněji vyplachují a nezanechávají pověstné fleky od prášku.
Náš tip: Pokud hledáte kvalitního pomocníka při praní, určitě sáhněte po oblíbené německé značce Ariel. Je přitom jedno, zda se rozhodnete pro Ariel kapsle, sypký prášek nebo Ariel gel, výsledný efekt bude dokonalý.
Důležité je i sušení
Pokud doma nevlastníte sušičku, sušení na slunci se snažte zcela vyhnout. I když se vám může zdát, že sušení na přímém slunci je nejlepší, opak je pravdou. Sluneční paprsky totiž způsobují rychlé vyblednutí oblečení, ale oslabují také pevnost a pružnost látky. Ve stínu raději sušte i bílé prádlo. Oděvy se snažte obrátit naruby nebo alespoň je překrýt plachtou. Zabráníte tak jejich znečištění.