Žlutozelený plod, jehož domovinou jsou tropické oblasti Peru, může překvapivě přinést řadu benefitů i nám Středoevropanům. Graviola neboli Annona muricata čili Anona ostnitá nabízí celou řadu pozitivních účinků na lidské zdraví a pokud jste o ní zatím ještě neslyšeli, je nejvyšší čas se s ní seznámit.
Lahodné ovoce na šťávu
I když na první pohled upoutá právě žlutozelený plod s ostny, které mohou připomenout jírovec maďal ve slupce, byla by velká škoda soustředit svoji pozornost pouze ně. Ovšem z plodů se vyrábějí chutné džusy a šťávy. Plody jsou lahodným ovocem, jeho sladkokyselá chuť zhruba odpovídá kombinaci jahod a banánu. Dužina je bílá a obsahuje mnoho semen. Do Evropy se v čerstvém stavu příliš nedovážejí, protože se velmi rychle kazí.
Medicína dávných předků
Dávní předkové žijící v peruánských oblastech ale dokázali zužitkovat i listy a další části stromu, který je známý také pod názvem Guanabana, který používají španělsky mluvící země. Mezi domorodci žijícími v Andách, Karibiku a Amazonii existuje mnoho důkazů o konzumaci gravioly a úspěšným výsledkům léčby. Strom dorůstá zhruba desetimetrové výšky a vyznačuje se zelenými podlouhlými listy, jež neopadávají.
Snižuje hladinu krevního tuku a cukru
Ti, kteří trpí cukrovkou, by rozhodně měli graviolu zařadit do svého jídelníčku. Když stejný krok udělají i ti, kterým lékař při kontrole krevního obrazu zjistil příliš vysoký cholesterol, rozhodně neprohloupí. Kořeny, listy i kůra, to vše pomáhá jak při diabetu, tak i v případě hyperlipidemie. Stejně tak se dá jejich působení využít i při jaterních potížích. Jestli máte lékařsky diagnostikováno více potíží souhrnně, tedy vysoký cukr, tuk v krvi i nepříznivé hodnoty jaterních testů, sáhnout po výživových doplňcích obsahujících graviolu je dobrým tipem.
Přírodní antidepresivum tlumí úzkosti
Jste nervózní a nevíte, jak zklidnit zjitřené nervy? Všechny tři zmiňované části rostliny působí jako mírné sedativum, takže vám pomohou tlumit každodenní nepříjemný stres. Studie z roku 1998 dokonce ukazuje příznivé působení Anony na serotoninové receptory v mozku, takže podporuje také tvorbu hormonu dobré nálady. V podstatě ji tedy můžeme zařadit i do kategorie přírodních antidepresiv, tlumí úzkosti.
Dodává vitalitu a zklidní žaludek a střeva
Podporuje imunitu a celkovou odolnost a vitalitu organismu. Doslova vám dodá novou energii. Proto se doporučuje užívat i při stavech vyčerpání. Užitečné jsou rovněž antivirotické, antibiotické účinky gravioly. V neposlední řadě nesmíme zapomínat ani na její příznivé působení při žaludečních problémech. Pomáhá zklidnit průjmy, působí při parazitických onemocněních střev.
Zatočí s artritidou i vysokým tlakem
Artitida, revmatismus a neuralgie jsou spojeny s nepříjemnými bolestmi. Lepší, než se dávkovat léky proti bolesti je využít k zevnímu potírání bolestivých kloubů směsí oleje vyrobeného z nezralých plodů gravioly a jejích listů a olivového oleje nebo k obkladům napuštěným touto směsí. Kůra a listy nabízí mnoho dalších léčebných účinků, pomáhá snižovat vysoký krevní tlak, upravuje tep, tedy tlumí rytmus srdce, zároveň také vykazuje schopnosti rozšířit cévy. Ovšem pozor. Vzhledem k tomu, že látky obsažené v graviole snižují tlak krve, měli by s její konzumací být opatrní lidé, kteří užívají dlouhodobě léky na snížení krevního tlaku, aby nedošlo k příliš velkému poklesu. Stejný efekt by mohly výtažky mít i na pacienty s nízkým tlakem. Podporuje také váš boj s kašlem, nachlazením, chřipkou a astmatem. Proto je užitečným pomocníkem v přechodných obdobích jara a podzimu i v zimních měsících.
Podpora při onkologických onemocněních
Annonacenové acetogeniny, látky rovněž obsažené v graviole jsou v současnosti předmětem mnoha výzkumů. Podle vědců je možné, že působí proti rakovině. Podle předpokladů mají ničit rakovinné buňky a vyhýbat se buňkám zdravým. Jedná se vlastně o selektivní likvidaci rakovinných buněk. Zatím je ale tato teorie věcí analýz. Vědci při nich zjistili, že graviola může být užitečná, pokud dojde k mnohočetné rezistenci. Tento pojem znamená, že některé rakovinné buňky, jež odolaly i působící chemoterapii, se stávají odolnými vůči lékům.
Špatným buňkám odřízne přísun energie
Podle odborníků zřejmě nejodolnější rakovinné buňky působením mezibuněčné pumpy vytlačují léčiva. Tak mohou způsobit metastázy nádorů. Zdá se, že acetogeniny působí likvidačně právě na tyto nejodolnější buňky. Děje se to zřejmě tím, že tyto látky odříznou buňkám přívod energie a ty tak nemohou mezi buněčnou pumpou vypuzovat léčivé látky. Acetogeniny to provádějí blokací přísunu adenosintrifosfátu čili ATP. Pozor ovšem na koenzym Q10, který naopak ATP zvyšuje, preparáty obsahující graviolu a koenzym Q10 by se proto neměly užívat současně. Podle všeho k zablokování energie proudící do zdravých buněk nedochází díky tomu, že tyto buňky nepotřebují tolik energie. Vypadá to, že podpůrná léčba s pomocí gravioly může mít při onkologických onemocněních svůj význam. Látky nabízejí významný potenciál do budoucna.
Jak optimalizovat účinky?
U Annony muricaty můžeme také pozorovat detoxikační a čistící účinky na lidské tělo. Tím pádem dokáže zvrátit nepříznivé následky nezdravého životního stylu. Obecně lze říci, že by se gravioly měly vyvarovat těhotné ženy. Chcete-li ji vyzkoušet, pro zajištění optimálního efektu je třeba ji konzumovat alespoň dva až tři měsíce. Dlouhodobé užívání je ale zároveň spojeno s ničením přátelských bakterií, proto je důležité zařadit do jídelníčku probiotika.