Akustická kouzla na Vašem pracovišti

Pracujete v otevřené kanceláři a neustálý šum a hluky přicházející zvenčí nebo od kolegů Vás vyrušují při práci? Není se čemu divit. Nedostatečné odhlučnění je bohužel častým neduhem našich pracovišť. Pochopitelně práce v průmyslovém prostředí, výrobních halách, dílnách nebo skladech s sebou logicky přináší zvýšenou hladinu hluku. Taková prostředí se ovšem řídí jistými bezpečnostními normami, které kontrolují hlukovou hladinu na příslušných pracovištích a podle toho jsou též zaměstnavatelé povinni zajistit například nezbytné ochranné pomůcky.

Hluk v kancelářích a jak se ho zbavit

Valná většina zaměstnanců v kancelářských profesích však může při své každodenní činnosti taktéž trpět nevhodnými akustickými podmínkami na pracovišti, a ty mohou mít neblahý vliv na schopnost soustředění, učení i na paměť. I nepatrné vyrušení může vést ke snížení soustředění a vyvolání stresu. Ideálem ale není ani úplné ticho, protože pak by nás ze soustředění vytrhl sebetišší zvuk.

Zvuky, které nás ruší při práci, se samozřejmě liší pracoviště od pracoviště, ale nejčastěji to bývají kroky, telefonáty, pokašlávání nebo vzdálená konverzace. Tento typ hluku je složité odfiltrovat. Náš mozek je nastaven tak, že vnímá všechno, co se kolem nás děje.

Výzkumy ukazují, že nepříjemné zvuky v pozadí snižují pracovní výkon. Někteří se rozhodnou řešit ruch hudbou, ale i ta může snižovat koncentraci. Zdá se, že mozek má tendenci naslouchat zvukům v okolí, přestože se snažíme soustředit na jiné věci. Nejlepším řešením tohoto problému je vybavit kancelář produkty, které tlumí hluk a navíc přispívají k vytvoření příjemného pracovního prostředí.

Jak tedy dosáhnout toho, aby bylo rušivých zvuků na vašem pracovišti co nejméně? Některé návrhy lze uskutečnit snadno, jiné vyžadují speciální vybavení. Čím začnete?

10 tipů pro příjemnější akustické podmínky v kanceláři

Brát ohled na ostatní – začněme třeba ztišením nebo úplným ztlumením vyzvánění telefonu nebo i zvuků počítače. Zajistíme-li do kancelářských prostor ventilátory s tichým chodem, bude to další plus. Tiskárny, kopírky a další hlučné přístroje pak raději umístit do jiné místnosti.

Doporučuje se také dostatečná vzdálenost mezi jednotlivými pracovními posty, alespoň 3 metry mezi židlemi. Pro některé typy pracovišť lze doporučit specifické kusy nábytku – akustické pohovky s vyvýšeným opěrákem, sloužící jako odhlučněné jednací místo.

Akustické panely efektivně tlumí hluk, ale navíc díky svým atraktivním kombinacím vnášejí do interiéru hravost a originalitu. Je známo, že měkké a pórovité materiály zvuk pohlcují a tlumí, zatímco tvrdé, hladké povrchy jej odrážejí, takže se každý nepatrný hluk násobí. Proto se doporučuje instalace akustických panelů a přepážek. Jejich použití představuje jednoduchý a efektivní způsob, jak zlepšit akustiku v místnosti a zároveň využít plochu stěn. Stačí na ně přichytit akustické panely, a ty lze také použít jako netradiční nástěnku.

Akustické panely na stěnu nedoléhají celou plochou, umožňují zvukovým vlnám projít skrz, odrazit se od zdi a poté znovu projít panelem. Dochází tak k velice efektivní dvojité redukci hluku. Panely s kreativními barvami nejen zlepšují zvukové prostředí, ale také zvyšují pohodu v kanceláři a jsou funkčním i dekorativním doplňkem. Na výběr jsou nejen různé barvy, ale i netradiční tvary. Stačí popustit uzdu své fantazii!

Nejen v domácnostech, ale i v kancelářích se vyplatí textilie všeho druhu, protože mimo jiné účinně pohlcují nežádoucí zvuky. Platí tu jednoduché pravidlo: čím víc textilií, tím lépe. Stylové závěsy, záclony, koberce a rohože nelahodí jen oku, ale jejich vybavením blahodárně odlehčíte i uším.

Podobnou funkci plní čalouněný nábytek, například silně polstrované kancelářské nebo konferenční židle či pohovky. Ty jsou další skvělou možností, jak snížit hluk zejména v místnostech s tvrdými podlahami a minimem textilií.

Knihovny a regály zaplněné knihami a šanony též pomáhají tlumit zvuk. Naopak skříně s pevnými hladkými dveřmi zvuk odráží a mohou vytvářet nepříjemnou ozvěnu. Nicméně s oběma těmito typy kancelářského nábytku si lze pěkně pohrát, a vytvořit tak přirozené zástěny k příjemnému oddělení větších kanceláří a vytvoření intimnějšího pracovního prostoru, vhodného k lepšímu soustředění. Pokud nehodláte rozparcelovat velkou místnost za pomocí regálových systémů a dalších větších kusů nábytku, příhodně poslouží i různé paravány. Rozdělení kanceláře pomocí paravánů je skvělým řešením pro pohlcení zvuků v místnosti. Efektivně oddělí jednotlivá pracoviště a díky dobré absorpci zvuku slouží i k ochraně před nepříjemným hlukem v pozadí. Poskytují i určité soukromí a klid na práci. Navíc působí jako dekorativní prvek v místnosti. Umístit je můžete kamkoliv a navíc některé modely díky kolečkům umožňují snadnou manipulaci.

Jinou variantu představují stolové paravány, které jsou méně nápadné než klasické paravány, přesto také efektivně pohlcují hluk. Umísťují se přímo na stůl a umožňují zaměstnancům soustředit se na práci, aniž by byli rozptylováni ťukáním klávesnic kolegů nebo rozhovory v pozadí. Stolový paraván je zvláště vhodný pro výškově nastavitelný stůl, protože se pohybuje spolu s ním, nemusíte ho tedy během změny pozic nějak upravovat.

Přirozenými tlumiči hluku jsou rostliny. Navíc čistí vzduch a vytváří příjemnou atmosféru. Skoro všechny výhody mají i rostliny umělé. Elegantně je můžete umístit třeba do nábytkových nástavců či různých dalších doplňků kanceláří.

Filcové návleky na nohy židlí snižují hluk při posouvání židlí a navíc usnadňují klouzání nohou po podlaze. Takové židle či křesla bývají však převážně využívány v zasedacích místnostech. Do kanceláří se doporučují kancelářské židle s pojezdovými kolečky. Ta bývají dnes již většinou výrobců nabízena v bezhlučných variantách.