
Po chladném a deštivém závěru května se zdá, že se konečně blýská na teplejší časy. Červen přinese tropy.
Závěr května bude ještě oproti normálu chladný a deštivý. Už začátek června by však měl podle některých modelů přinést výrazný teplotní skok. Dlouhodobá předpověď zatím naznačuje, že červen by měl být ve střední Evropě teplotně nadprůměrným. Tropické dny nás v červnu s jistotou neminou a přijít by mohly dokonce dříve, než meteorologové očekávali. Z chladného jara nás tak nejspíše čeká skok rovnou do horkého léta.
Nejchladnějším dnem bude čtvrtek
Letošní květen se svým chladnějším počasím a dlouho trvajícími ranními mrazíky zařadil k těm méně obvyklým za poslední roky. Chladnému počasí by však podle meteorologů mělo brzy odzvonit a už začátek června by měl přinést podstatně vyšší teploty. Tento týden ještě ČHMÚ očekává další mírné ochlazení. Zatímco v úterý se budou teploty pohybovat mezi 17 až 22 °C, ve středu opět poklesnou, zejména v Čechách.
Bude oblačno až polojasno, od severozápadu až zataženo s denními teplotami v rozmezí 15 až 20 °C. Nejchladnějším dnem týdne pak bude čtvrtek, kdy se obloha zatáhne a na většině území se očekává občasný déšť nebo přeháňky. Teploty vystoupají jen na 14 až 18 °C. Oblačná a zatažená obloha bude přetrvávat ještě v pátek, teploty už však začnou opět pomalu stoupat. O víkendu očekávají meteorologové oblačno až polojasno, místy přeháňky a ojediněle také bouřky. Denní teploty se budou pohybovat mezi 17 až 22 °C, postupně budou růst na 20 až 25 °C.
Meteorologové prozradili, jak bude vypadat počasí na začátku června. Odhady byly původně úplně jiné
Tropické třicítky mohou přijít dříve, než se čekalo
Dlouhodobé výhledy na měsíc červen však potěší milovníky léta. Podle serveru Meteocentrum se s velkou pravděpodobností dočkáme tropických dnů. „Červen by měl být nadprůměrně teplý ve většině evropských zemí a ve střední Evropě například více než ve východní. Vcelku obdobné výsledky očekávají také výpočty Američanů,“ popisuje meteorolog Martin Štros údaje z modelů GFS a GEM. Červen pro Střední Evropu v těchto modelech vychází jako měsíc s nadprůměrnými teplotami.
ℹ️ Zdá se Vám letošní jaro chladné?
Tak za to může květen.
Průměrná teplota vzduchu během klimatologického jara na našem území (tedy měsíců březen, duben a květen) za období let 1961–2024 je 7,8 °C. Nejchladnějším měsícem je březen (2,9 °C), duben má průměrnou teplotu… pic.twitter.com/LKWuFBJP2G— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) May 26, 2025
Je tak docela možné, že na chladnější květen budeme za horkých dnů ještě vzpomínat. Horké dny by se navíc mohly objevit dříve, než se čekalo, a to hned začátkem června. Vyloučen tak není ani rychlý nástup třicetistupňových veder. Co se týče srážek, měl by červen patřit k sušším měsícům a jejich úhrn se očekává spíše pod dlouhodobým průměrem. Na SvětěKreativity jsme již také přinesli výhled počasí na léto.
Zdroj: Autorský text, Meteocentrum, ČHMÚ
Napište komentář