Chcete si zlepšit paměť nebo zvýšit pozornost? Stačí si zdřímnout dle této časové tabulky

Zdřímnout si během dne je zdraví prospěšná činnost, kterou bychom neměli vynechávat. Po probuzení se však můžete cítit více unavený či slabší, než když jste si šli lehnout. Důvod je prostý. Během třiceti minut upadáme do hlubokého spánku. V případě, že se po probuzení necítíte dobře, znamená to, že jste se dostali do fáze hlubokého spánku a probudili se předčasně.

Proč si během dne zdřímnout?

Odpolední siesta vám pomůže rychle restartovat mozek, podobně jako u počítače. Když začne být počítač pomalý a jednotlivé procesy jsou zdlouhavé, pak je na čase jej zrestartovat. Následně se jeho rychlost obnoví a funguje opět jak má. Podobně funguje i lidský mozek. Když usnete i na krátkou dobu, pro tělo to má obrovský přínos.

I pouhých 10 – 20 minut spánku vám pomůže zvýšit pozornost a vyjasnit mysl. Toho lze využít během dne i pozdě v noci nebo před důležitou událostí.

Prodlužte si produktivní den na maximum

Abyste si prodloužili produktivní den na maximum, je potřeba si najít vhodný cyklus, který bude obsahovat jak hlavní spánek, tak dobu bdění a také chvíle pro zdřímnutí, které bude trvat alespoň 20 minut. Po 20 minutovém zdřímnutí vydržíte déle bdít a budete se cítit skvěle, s čistou a jasnou myslí. Vydržíte pracovat další 3-4 hodiny.

I 90 minutový spánek plně pokryje spánkový cyklus. Tím napomáháte kreativitě, emoční a procedurální paměti. Probuzení po REM spánku obvykle znamená i nejmenší spánkovou setrvačnost, což poznáte tak, že máte problém vstát z postele a cítíte se dezorientovaní.

Závěrem

Studie hodnotící efekt krátkých a ultra dlouhých spánkových cyklů potvrdila, že i zdřímnutí po dobu 5-10 minut dokáže osvěžit a nastartovat vás. Pokud potřebujete dobít baterky, stačí si po dobu 5-20 minut zdřímnout. Máte-li zájem o lepší revitalizaci, zdřímněte si po dobu 60 – 90 minut. Pokud si chcete lehnout jen na krátkou chvíli, zůstaňte v pololeže. To vám umožní vyhnout se hlubšímu spánku. V případě, že se vám bude zdát sen, je to důkaz, že trpíte spánkovým deficitem.