Jestliže jsou klobásy jedním z vašich oblíbených jídel, pak by plnička klobás a další náčiní na jejich domácí výrobu nemělo chybět ve vaší kuchyňské výbavě. Kupovaná klobása se totiž jen stěží vyrovná s láskou připravené klobáse domácí.
Příprava také lahůdky se ale bez pořádné plničky klobás neobejde. Jak ale vybrat takovou, která bude odpovídat vašim potřebám? Pojďme se podívat na některá kritéria, která byste měli při výběru zohlednit.
Typ plničky
Pod názvem plnička klobás se skrývá možná pestřejší paleta přístrojů, než byste si mysleli, od drahých profesionálních přístrojů až po ty domácí pro výrobu menšího objemu klobás.
Rozdíly jsou také ve tvaru a velikosti jednotlivých přístrojů. Můžete narazit například na horizontální plničku klobás ve tvaru válce, která je relativně jednoduchá na plnění a často nabízí větší plnící kapacitu. Na druhou stranu ale zase zabírá více místa na vaší kuchyňské lince.
Proto se asi nejčastěji setkáte s plničkami vertikálními, které jsou často jen zmenšenou variantou profesionálních či průmyslových plniček.
Jak horizontální, tak vertikální plničky jsou dostupné v manuální i elektrické podobě, což nás přivádí k dalšímu bodu.
Funkcionalita
Manuální versus elektrická plnička? Existuje celá řada důvodů, proč sáhnout právě po první variantě – tím hlavním je především cena, dalším přesvědčivým důvodem pak může být i často menší rozměr manuálních přístrojů, jakož i nezávislost na zdroji elektřiny – začít plnit klobásy můžete kdykoliv a kdekoliv.
Nevýhodou manuálních plniček zato bývá poměrně namáhavá obsluha, pokud se snažíte klobás nadělat větší množství.
Pro větší kvantitu masa proto doporučujeme spíše elektrické plničky klobás, byť si při jejich nákupu sáhnete o něco hlouběji do kapsy.
Velikost
Možná že velikost není u řady zájemců o tento přístroj rozhodujícím faktorem. Tedy až do chvíle, než samotný přístroj uvidí. Při koupi byste tak vždy měli zauvažovat i o možnostech umístění vašeho přístroje na kuchyňské lince i o skladovém prostoru po jeho sejmutí z linky.
Materiál
Měli byste si také dát mimo jiné záležet i na materiálu, z nějž bude vaše plnička klobás vyrobena. Ohlížejte se jednak na kvalitu samotného materiálu, jednak na možnost jeho eventuálního čištění. Ty nejkvalitnější plničky bývají zpravidla vyrobeny z nerezové oceli uvnitř i navenek. Maso se na takovém povrchu nemá tendenci tolik zachytávat, čímž se snižuje možné riziko koroze.
Jednoduchost ovládání i údržby
Logicky nejjednodušší na ovládání jsou plničky elektrické, ovládané pouze stiskem tlačítka. U plniček manuálních se ohlížejte na to, nakolik je jejich ovládací klika ergonomická a snadná na manipulaci.
Ovládání přístrojů pak může zjednodušit například ventil, uvolňující tlak vzduchu v plničce, aby nedošlo k případnému protržení obalu klobásy – takovým ventilem je v současnosti řada plniček vybavena.
Některé přístroje nabízí také možnost různých rychlostí plnění, což vám může jejich ovládání velice usnadnit.
V neposlední řadě mějte ohled také na to, jak snadno lze přístroj zevnitř i zvenčí vyčistit – jistě tušíte, že kousek syrového masa, který někde uvízne, se může stát živnou půdou pro řadu nepříliš vábných bakterií.
Nyní tedy rámcově znáte některá kritéria, která při výběru plničky klobás zohlednit. Pokud nějaký takový přístroj již vlastníte, podle čeho jste se při jeho koupi řídili vy?