Topíte doma peletami a každou zimu řešíte, kde sehnat ty nejlevnější, a přitom nejkvalitnější pelety? Nečekejte na zimu a využijte letní sezónu.
Pelety, stejně jako každé jiné sezónní zboží podléhá, co se ceny týče, nabídce a poptávce. A stejně jako například zimní boty na začátku zimy stojí více, ke konci zimy zlevňují a můžete je koupit i v akci. Na rozdíl od zimních bot ale pelety nevyjdou z módy. Nejvhodnější termín k nákupu pelet je jaro a začátek léta, kdy málokdo myslí na nadcházející zimu, zatímco se peče ve třicetistupňových vedrech.
V tomto období jsou pelety nejen nejlevnější, ale máte možnost největšího výběru, co se kvality a výrobce týče. A ano, není peleta jako peleta. Dřevěné pelety se liší nejen cenou, ale také kvalitou. Snadno se tak může stát, že sice koupíte nejlevnější pelety na trhu, ale jejich kvalita bude nízká, takže jich nakonec stopíte víc, než kdybyste si koupili kvalitní materiál.
Jak ale poznat kvalitní pelety?
Stačí vědět, že ty nejkvalitnější mají označení EnplusA1. Jsou to odkorněné smrkové pelety bez příměsi, které mají výhřevnost minimálně 17 MJ/kg. Kvalitní pelety jsou z měkkého dřeva, neobsahují nadrcenou kůru ani příměsi k tomu, aby válečky pelet držely pohromadě. Díky tomu získáte vysokou výhřevnost, čisté spalování a velmi málo popela. Z 1 kg takových pelet by vám mělo zbýt maximálně 50g popela, který pak můžete využít třeba na pohnojení zahrady.
Dřevěná paliva a konkrétně kvalitní pelety mají velký přínos pro naše životní prostředí. Neobsahují žádná pojiva, nebo těžké kovy. Při spalování dřeva se totiž uvolňuje jen tolik oxidu uhlíku, kolik ho stromy spotřebují při svém růstu. To znamená, že se netvoří skleníkové plyny jako z fosilních paliv, které pak způsobují skleníkový efekt. Nicméně co se kvality topení týče, záleží i na tom, z jakého materiálu pelety zvolíte.
Pelety se dělí do tří kvalitativních tříd. Nejvyšší kvalitu představuje třída A1, do které spadají pelety z kmenového dříví a chemicky neošetřených zbytků dřeva s velmi nízkým obsahem popela. Jsou nejekologičtější variantou a zároveň nejekonomičtější, protože za své peníze dostanete kvalitu a vysokou výhřevnost.
Do třídy A2 patří pelety s nepatrně vyšším obsahem popela, které mohou být vyrobeny i z celých kmenů bez kořenů a zbytků po těžbě dřeva. Znamená to, že je v peletách i kůra, což snižuje výhřevnost a zanechává více popela.
Pelety třídy B jsou pak vhodné spíše pro průmyslové než domácí použití. Jejich kvalita je v porovnání s ostatními velmi nízká a pro domácí topení se úplně nehodí.
Krom dřevěných palet různé kvality se můžete setkat i peletami rostlinnými, vyrobenými ze slámy, sena, řepky, slunečnice, hořčice, makoviny, kukuřice a odpadů, které vznikají čištěním obilí a dalších plodin. Zatímco dřevěné pelety dokáže zpracovat v podstatě jakýkoli kotel, u rostlinných pelet tomu tak není. Máte-li jednoduchý nebo retortový hořák, může při spalování vznikat struska, která by se mohla připéci na spalovací prostor hořáku.
Plánujete – li topit i nadcházející zimu ve svém domě peletami, sáhněte už nyní po dřevěných peletách z odkorněného smrkového dřeva a kvalitu si ohlídejte tím, že cíleně půjdete po certifikátu EnplusA1. Díky tomu získáte nejkvalitnější pelety na českém trhu za velmi výhodnou cenu, a budete mít na zimu vystaráno.