Evropská komise schválila přísný zákaz, který rozčílil celé Česko. Tyto výrobky se budou nakupovat odlišně

Fotografie: Depositphotos

Někteří po tomto zákazu volají už dlouhá léta. Evropská komise konečně vydala směrnici, která zakáže používání této potenciálně nebezpečné látky.

Bez konzerv a nápojových obalů bychom si nákupy jen těžko uměli představit. Evropská komise teď přišla se zákazem některých z nich. Brzy se nebudou moci na regálech obchodů objevit ty, které obsahují látku bisfenol A. Výrobci dostali přechodnou lhůtu na to, aby našli jiné alternativy při výrobě obalů na potraviny. Nařízení reaguje na dlouhodobé obavy vědců o tom, že tyto látky mohou poškozovat imunitní systém a mohou být příčinou rozvoje některých vážných onemocnění.

BPA poškozuje imunitní systém

12. června 2024 se členské státy EU dohodly na zákazu používání bisfenolu A (BPA) a dalších bisfenolů v těch výrobcích, které přichází do styku s potravinami. O potenciální nebezpečnosti těchto látek se ví již dlouhou dobu. Evropská komise tak reagovala na hodnocení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), z nějž podle deníku Prosieben vyplývá, že BPA má potenciálně škodlivé účinky na imunitní systém.

Jak uvádí web Odpady, bisfenol A se používá hlavně při průmyslové výrobě polymerů, jako jsou polykarbonátové plasty a epoxidové pryskyřice. Tyto materiály se pak používají v celé řadě spotřebních výrobků. EU dala stopku tam, kde je BPA součástí obalu na potraviny. Používá se při výrobě konzervových plechovek, nápojových plechovek, plastových lahví, nádob na skladování potravin i některých nádob určených pro přípravu jídel v mikrovlnné troubě.

V celém Česku se chystá zásadní změna: Vláda schválila novelu zákona, která rozdělila národ na 2 tábory

Výrobci dostali přechodnou lhůtu

Zákaz pro výrobce tak začne platit od Nového roku, kdy by tyto látky měly z obalových materiálů postupně zmizet. Evropská komise dala výrobcům přechodné období 18 až 36 měsíců, během kterých musí vyvinout alternativy obalových materiálů bez BPA. Nutno podotknout, že ne všichni výrobci obalových materiálů BPA používají. Podle studií mohou tyto látky narušit hormonální rovnováhu. Ve větší koncentraci mohou poškodit vývoj mozku a být příčinou neplodnosti. Zvyšují také riziko vzniku cukrovky, obezity a některých typů rakovin.

plechovky
Fotografie: Freepik

Dobrou zprávou je, že BPA nezůstává dlouho v životním prostředí, ani se ve velké míře nehromadí v živých organismech. Zákaz používání BPA v obalových materiálech tak povede k celkovému snížení výskytu látky v životním prostředí. Na SvětěKreativity jsme informovali o dalším rozhodnutí Evropské komise. Zdraží nám jednu ze základních potravin.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*