
Pirátská strana čelí ostré vnitřní krizi – a to v čase, kdy se blíží klíčové volby. Spory, osočování a staré křivdy mohou otřást důvěrou voličů.
Pirátská strana čelí drsné rozepři ve vlastních vodách, která se z uzavřeného fóra rychle dostala i na veřejnost, na což upozornil web TN. Komunikace mezi bývalým zastupitelem Tomášem Čadou a předsedou strany Zdeňkem Hřibem ukázala těžké rozpory nejen kolem postavy Vladimíra Votápka, ale také ve způsobu, jakým se Piráti vyrovnávají s vlastními pravidly, s nimiž někteří nesouhlasí, minulostí i tlakem.
Nejraději by se vyházeli navzájem
Původním důvodem sporu je kontroverzní minulost Vladimíra Votápka, lídra Pirátů v Karlovarském kraji, který byl v minulosti členem KSČ a pedagogem vyučujícím marxismus-leninismus. Čada, jako iniciátor návrhu a petice na jeho odvolání, upozornil na to, že je nevhodné mít takového muže ve vedení strany, když se dotyčný vymezuje vůči minulému režimu. Nabídl dokonce, že věc raději vyřeší interně – jenže právě v reakci na tento návrh se rozhořel nový konflikt.
„Ahoj Zdeňku, se mi doneslo, že mě chceš vyhodit. To jsem čekal teda lepší tah na branku,“ napsal Čada Hřibovi. Reakce byla ostrá: „Hele, ke mně se zase doneslo, že ses nechal uplatit městským bytem od ODSÁNO… Už to samo by u nás byl důvod k vyloučení.“ Následovala další výměna obvinění a citlivé konverzace, kterou se Čada rozhodl zveřejnit pro TN.
Na internet unikly zprávy, které mají usvědčit Filipa Turka. Podporují obvinění expartnerky
Do kauzy se vložila i tisková mluvčí Pirátů, která tvrdí, že šlo o soukromou výměnu názorů, kde Hřib pouze připomínal důvody Čadova vyloučení – údajné vulgarity vůči kolegyni nebo nenahlášení pronájmu obecního bytu. Čada to odmítá a tvrdí, že o byt požádal legálně skrze městský program a vše oznámil. Podporu mu vyjádřil i bývalý zakládající člen strany Jaroslav Němec, který kvůli kauze sám z Pirátů vystoupil. „Kolega Čada má pět dětí, partnerku na mateřské, je to učitel. Splňuje veškeré podmínky pro zisk bytu,“ hájí ho Němec.
V politickém směru to vře
V době, kdy politická scéna v Česku znovu ožívá naplno – ať už kvůli debatám kolem státního rozpočtu, změn v důchodovém systému, či napětí ve vládní koalici – si Piráti nemohou dovolit ztrácet důvěru veřejnosti kvůli vnitřním rozepřím. Zatímco se jiné strany soustředí na předvolební sliby a stabilizaci pozice, Piráti musí hasit požár ve vlastních řadách.
Politolog Lukáš Jelínek varuje, že podobné kauzy mohou odradit nerozhodnuté voliče. „Voliči získají pochybnosti, jestli ta strana dokáže táhnout za jeden provaz a jestli není volba takové strany vlastně zbytečným hazardem,“ vysvětluje. S blížícími se volbami je jednotný postoj klíčový. Zveřejnění konverzace do médií může stranu zranit víc než politický soupeř. Na webu SvětKreativity jsme také psali o fotce Karla Havlíčka, jak čepoval pivo.
Zdroj: JsmePiráti, TN, Facebook České pirátské strany
Napište komentář