
Pálení žáhy a trávicí obtíže mohou být velmi nepříjemné, ale nezřídka je možné je zmírnit přirozenými cestami – úpravou jídelníčku, zvýšením příjmu vlákniny a péčí o zdravé mikrobiální prostředí žaludku. V tomto článku se dozvíte, jaké potraviny a strategie vám mohou pomoci bez nutnosti léků.
Správná dávka vlákniny: klíč pro zdravé trávení
Vláknina zpomaluje vstřebávání kyselin a zrychluje střevní průchod, což může zmírnit pálení žáhy. Rozlišujeme 2 druhy vlákniny: rozpustnou a nerozpustnou. Rozpustná vláknina (např. psyllium, akácie, jílovec) vytváří gel, který tlumí kyseliny a chrání sliznici. Nerozpustná vláknina (např. z celozrnných obilovin, zeleniny) zase podporuje pravidelné vyprazdňování. Obě formy jsou důležité pro prevenci zácpy i refluxu. Nezapomínejte dostatečně pít – vláknina na sebe váže vodu, bez ní může naopak způsobit zácpu.
Denně bychom měli přijmout přibližně 20–25 g vlákniny, ideálně ze stravy. Vhodnou volbou jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny, například:
- luštěniny (čočka, fazole, edamame)
- zelenina (brokolice, květák, zelí)
- ovoce (bobulovité ovoce, avokádo, jablka, sušené ovoce)
- celozrnné obiloviny
- brambory se slupkou
- ořechy
Helicobacter pylori infekce a její vliv na pálení žáhy
Helikobakter pylori patří mezi časté příčiny pálení žáhy, refluxu, říhání a těžkého trávení. Infekce často probíhá nenápadně, ale může vést k žaludečním vředům či gastritidě. Proto pokud potíže přetrvávají, je vhodné se otestovat na přítomnost helikobakteru. Infekce bakterií Helicobacter pylori se léčí buď antibiotiky, nebo alternativně kombinací s doplňky.
Vhodné potraviny při léčbě helikobakteru zahrnují prebiotickou vlákninu (např. psyllium), která podporuje regeneraci sliznice. Jezte spíše vařené a lehce stravitelné potraviny a vyhýbejte se ostrým, tučným, kyselým nebo kořeněným jídlům.
Rozlišení žaludečních a dvanácterníkových vředů
Trávicí potíže včetně pálení žáhy často souvisí s vředy. Určit rozdíl mezi žaludečními a dvanácterníkovými vředy je důležité pro správnou diagnózu a ideální léčbu. V případě žaludečního vředu se bolest objevuje bezprostředně po jídle, ale přetrvává často až do noci. Je také možné, že bolest je doprovázena zvracením. U dvanácterníkového vředu se bolest objevuje nalačno a po jídle se naopak zlepšuje. Na dvanácterníkový vřed vás může rovněž upozornit přítomnost hlenu či krve ve stolici.
Tyto příznaky nikdy nepodceňujte a pokud se u vás budou objevovat častěji v krátkém časovém období, je určitě vhodné navštívit lékaře. Ať už jde o žaludeční vřed či vřed na dvanácterníku, neléčené vředy mohou způsobit velmi vážné komplikace, mohou prasknout a začít krvácet. V některých případech mohou dokonce způsobit rozvoj zhoubného onemocnění.
Doplňky stravy, které pomáhají při pálení žáhy
Pokud je pro vás vláknina v potravinách hůře stravitelná, např. kvůli citlivému trávení, může pomoci doplněk stravy, který vlákninu obsahuje v mnohem stravitelnější formě. Ideální je doplněk s obsahem více druhů vlákniny.
Správné trávení a dobré zdraví žaludku můžete podpořit také dalšími doplňky, například s obsahem Chioské mastichy. Masticha je přírodní pryskyřice, která je po tisíciletí známá právě svými blahodárnými účinky na trávení. Pomáhá při různých potížích a v kombinaci s dalšími složkami přispívá k celkovému dobrému zdraví organismu, posiluje imunity a urychluje a usnadňuje léčbu různých nejen trávicích potíží.
Pálení žáhy a ideální životní styl
1. Zvyšte příjem vlákniny postupně na 20–25 g/den, například konzumací luštěnin, ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a dalších potravin bohatých na vlákninu.
2. Doplňujte rozpustnou vlákninu (psyllium, akácie), která chrání sliznici a reguluje žaludeční kyseliny.
3. Dostatečně pijte, nejlépe čistou vodu; pitný režim je nezbytný pro správnou funkčnost vlákniny.
4. Omezte stres, alkohol a kouření, všechny tyto věci přispívají k pálení žáhy a mohou také způsobovat vznik vředů.
5. Otestujte se na helikobakter, pokud potíže přetrvávají – zejména pak při chronickém pálení žáhy, bolesti břicha nebo říhání.
Sponzorovaný článek
Napište komentář