Jak zajistit průzračně čistou vodu v bazénu?

Při opravdu horkých letních dnech je jen málo příjemnějších činností než si s vychlazeným drinkem lehnout do průzračně čistého bazénu. Mít v něm opravdu krásnou vodu ale nemusí být vždy samozřejmostí. Přitom na tom není nic těžkého. Poradíme vám, jak si ji jednoduše udržet a možná vás i překvapí, jak jednoduché to může být. Pak už si budete moci vychutnávat pobyt u své azurové domácí pláže, ať už sami, tak s přáteli, kteří při pohledu na křišťálovou vodu jen žasnou.

 Základem je filtrace

Prvním krokem k docílení čisté vody i celého bazénu je bezpochyby filtrace. Dnes už budete nejspíš chtít koukat po pískové, jež je alfou a omegou celého úspěchu. Bez ní to půjde jen těžko. V koupací sezóně se ji snažte zapínat každý den, což vám zajistí, že se z bazénu odsaje většina nečistot, avšak k odstranění větších kusů, jako je třeba napadané listí či hmyz, ji budete muset podpořit klasickým plastovým sítem. Tím posbírejte kusy nepořádku víceméně opticky podle toho, jak moc zaneřáděný se vám bazén zdá. Můžete to ale praktikovat i každý den před koupáním. Nezabere vám to více jak pár minut.

Zastřešení ušetří čas a peníze

Pokud nechcete trávit hodiny s vybíráním listí z bazénu, kupovat drahou chemii, doporučujeme investovat do kvalitního zastřešení bazénu. Bazénové zastřešení sníží spotřebu bazénové chemie na minimum, navíc ochrání vaše děti před nechtěným pádem do bazénu. Nemusíte je tedy tak moc hlídat a můžete se při hraní dětí na zahradě věnovat například vaření. Máte designový dům a nechcete, aby vám zastřešení rušilo výhled na zahradu? Řešením může být nízké zastřešení bazénu.

Chlór a pH

Mnoho majitelů se slova chemie ve spojení se svým bazénem bojí, ba občas dokonce i brání. Pravdou však je, že to je právě to, co z velké části stojí za úspěchem průzračně čisté vody. Dvě nejdůležitější věci, na které si musíte ve spojení s chemií při ošetřování svého bazénu dát pozor je chlór a pH.

Dávkovač chlóru s pomalu rozpustnými chlórovými tabletami mějte přes koupací sezónu v bazénu pořád. Vyjmout ho můžete během samotného koupání. Hodnotu chlóru kontrolujte pomocí kapičkového, nebo tabletového testeru alespoň jednou za týden a udržujte ji na hodnotě mezi 0,3 – 0,7 mg/l. Podle toho tablety přidávejte, nebo odebírejte. Pokud bude hodnota mnohem vyšší, můžete použít i speciální chemii, ke snížení hodnoty chlóru ve vodě. Obdobně kontrolujte i hodnotu pH, která by se měla pohybovat mezi 6,9 – 7,5. Ke korigování té použijte bazénovou chemii pH plus (při nízké hodnotě), či pH minus (při zvýšené hodnotě).

Dezinfekce šokem

Pokud se stane, že se vám voda zakalí, přidejte do ní flokulant podle postupu na obalu. Ten srazí kal do větších chuchvalců, které pak vyčistíte vodním vysavačem. Pokud využíváte bazén opravdu naplno nebo vám voda dokonce zezelená, je potřeba použít i tzv. šokové ošetření (není od věci ho preventivně provést i před prvním sezónním koupáním). K tomu budeme potřebovat rychle rozpustné chlorové tablety, které zvýší koncentraci chlóru až na 10 mg/l. Nemusíte se ale bát, během 24 hodin by měl chlór vyprchat a vy se budete moci ve vodě znovu koupat. Před tím ale raději znovu proveďte kapičkový test. Zvýšený obsah chlóru může být velmi nepříjemný.

K perfektnímu výsledku je důležité občas použít i již zmíněný bazénový vysavač, kterým vyčistíte nečistoty na dně bazénu