Japonské umění origami

Není člověka, který by neznal význam slovíčka origami. Jedná se o japonské umění, jehož podstatou je přeměnit obyčejný list papíru ve smysluplný objekt – zvíře, věc, rostlinu a další – pomocí překládání. Ačkoli je pro mnohé z vás origami složitým úkolem, k jeho skládání není potřeba lepidlo či izolepy –  vše se krásně vytvoří již zmiňovaným překládáním a skládáním. Většina finálních výrobků pochází ze čtverce, výsledné tvary jsou ale mnohdy opravdu velice povedené, šikovné a úctyhodné. Existují i moderní techniky, které vám dovolují začít s neobvyklým tvarem, či si papír různě proříznout či prostřihnout.

Historie

Origami v podobě rozšířené zábavy tak, jak ji znáte dnes, se začalo objevovat až v 17. století. Jeho obliba začala obrovským tempem vzrůstat až o dvě století později, až do 19. století, kdy se tato forma zábavy stala uznávaným uměním. Pravdou ale zůstává, že první zmínky o origami pochází již z 9. století, ovšem v té době se nevrylo do paměti tolika lidí a pomalu se od něj upouštělo. Zprvu mělo své místo především při náboženských obřadech, často se s ním zdobily i šintoistické svatyně.

Úctyhodná obliba v Japonsku

Co se Japonska týče, nemohou se místní lidé origami nabažit. Obliba tohoto umění je zde opravdu veliká a věřte nebo ne, ale již děti v mateřské školce se učí origami skládat. Díky tomu dokonale poznají kouzlo této zábavy, dostanou do rukou potřebný cvik a jejich výsledné práce jsou úctyhodné. Pro Japonce má origami mnohem hlubší význam a největším dokladem toho, co pro ně vlastně znamená, představuje pomník dětským obětem atomové bomby v Hirošimě – Děvčátko skládající jeřába. Jeho předlohou se stala dívka Sadako, která v důsledku ozáření trpí leukémií a o které legenda praví, že se snažila poskládat tisíc papírových jeřábů, aby se uzdravila. Bohužel její nemoc byla rychlejší…

Rozšířený mýtus

Také si myslíte, že origami vzniklo v Japonsku? Pak je vaše domněnka mylná a stejně jako celá řada lidí se držíte nepravdivé představy. Hodně lidí si myslí, že umění v podobě skládání papíru pochází z Japonska, odkud se dále rozšířilo po celém světě. Pravda je ale taková, že se skládání papíru zcela nezávisle vyvinulo v Evropě a to nejpozději ve 13. století.

Fotografie publikována se svolením Sorapop Photography/FreeDigitalPhotos.net

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]