Už jste určitě slyšeli o metodě „TUPOVÁNÍ“. Jedná se o malířskou techniku, při které se používá tvrdý, upravený štětinový štětec, který se otírá o vlhkou akvarelovou nebo plakátovou barvu. Hodí se jak pro hladké, tak i pro strukturované podklady. Při tupování se však nemusí jednat pouze o práci se štětcem, ale postačí nám obyčejná houba na nádobí. Tato metoda, je výborná pro krytí nerovných povrchů, oživení místnosti a navíc při ní spotřebujete minimální množství barvy.
Pokud máte doma místnost, kde se nacházejí nerovné povrchy, praskliny, je to skvělá metoda, jak to zaretušovat. Tato metoda, se moc nehodí do celého bytu, protože její vzor je příliš nápaditý a tudíž nepřehlédnutelný. Bohatě postačí pouze do jedné místnosti. Touto metodou můžete vymalovat pouze jednu stěnu, ale klidně i celou místnost. Na tuto metodu jsem přišla v době, když jsem měla doma malé dítě. Každou chvíli jsem řešila ušmudlané zdi v dětském pokoji, nejvíc kolem vypínače, a také kresby pastelkami.
Rychlé a hezké vymalování pokoje
Bylo před Vánocemi a měla jsem potřebu mít krásný, útulný a čistý domov. Nechtělo se mi však pouštět do nákladného vymalování, celé místnosti a dělat ještě větší nepořádek. Stěna měla jemně žlutou barvu. Vydrhla jsem kresby pastelkami a zasádrovala místa, kde byly dírky po obrázcích. Koupila jsem si pouze jednu barvu, která byla již namíchána v požadovaném odstínu, jednalo se o meruňkovou barvu. Barva byla v hranatém pudlu, kde stačilo pouze otevřít víčko a namáčet do ní houbičku. Do obyčejné kuchyňské houbičky se vytrhají dírky a hranu lehce namočíte do barvy a ťupkáním na stěnu tvoříte obtisky. V místech, kde má houbička otvory se barva na stěnu neotiskne. Tím vzniká vzorek. Na tuto metodu dostanete koupit již hotové válečky. Vymalovaný pokoj jsem měla za dopoledne a přitom jsem nenadělala žádný nepořádek. Houbičku, která je již příliš nasáklá barvou, vymáchejte v čisté vodě a pořádně do sucha vymačkejte vodu. Pokud to neuděláte, nebude vzorek na stěně výrazný a bude se spíš jednat o mazanici. U této techniky se nemusíte ničeho obávat a zvládne jí opravdu i ten, kdo nikdy nemaloval žádný pokoj.
V čem spočívá vtip?
Můžete volit i více barev. Až vám zaschne jedna vrstva, můžete se pustit do tupování další doplňující se barvou. Avšak pozor, aby pokoj nebyl barevný jako kanárek. Já jsem druhou barvu nedávala, protože jsem měla tušení, že za dalšího půl roku, bude potřeba opět mazanice a kresby v dětském pokoji retušovat. Proto jsem další tupovací barvu použila o mnoho měsíců později. Do té doby můj poklad vyrostl a pak stačilo, celý pokoj klasicky vymalovat.
Fotografie publikována se svolením africa Photography/FreeDigitalPhotos.net