Jídlo z mikrovlnky by člověk neměl jíst. Důvody vás překvapí!

Bude za pár desítek lidem jasné, že je jídlo ohřívané či připravované v mikrovlnce zdraví škodlivé? Tato možnost zde je. Čím více jsou lidé o této problematice informovanější, tím více vzrůstají jejich obavy o své zdraví.

Jak funguje mikrovlnka?

Mikrovlnná trouba neboli mikrovlnka funguje tak, že rozkmitá molekuly vody na velmi vysokých frekvencích. Ty se promění v páru, kterou je pokrm ohříván.

Ačkoliv se to může jevit jako velmi pohodlný a rychlý způsob ohřívání jídla, je důležité si uvědomit, že chemickým zářením dojde ke změně struktury pokrmu. Mikrovlnné trouby jsou sice považovány za bezpečné, ve skutečnosti tento fakt nic neznamená. Za bezpečný byl stejně označován i tabák, polychlorované bifenyly, azbest a glyfosát.

Problém deformace molekul při mikrovlnném ohřevu je problémem i v lékařství, kde se mikrovlnné trouby používají na ohřátí krve při transfuzi. Mikrovlnné záření v tomto případě poškozuje jednotlivé složky krve.

Studie o škodlivosti mikrovlnného záření

Stále častěji se dozvídáme informace o tom, že jakmile projde jídlo mikrovlnným zářením, přijde o nejdůležitější základní živiny. Toto tvrzení je podloženo rozsáhlým výzkumem. Škodlivými účinky mikrovlnného záření na živiny se mimo jiné zabývala například studie z roku 2003, která byla zveřejněna v časopise The Journal of the Science of Food and Agriculture.

Předmětem jejího zkoumání byl vliv záření na brokolici. Výsledky jasně prokázaly, že po ohřátí mikrovlnkou přišla brokolice o 97% antioxidantů. Při vaření v páře ztratí brokolice pouhých 11% antioxidantů.

Mikrovlnky ničí rovněž látky, které posilují imunitní systém a lze je najít v mateřském mléce. Tyto živiny pomáhají kojencům bojovat proti nemocem a přispívají k jejich zdravému vývoji. Studiemi bylo zjištěno, že ohřívání mateřského mléka způsobilo pokles lyzozomové aktivity a protilátek, naopak se v něm přemnožily patogenní bakterie.

Japonská studie prokázala, že ohřevem bylo zcela zničeno 40% vitamínu B12 v mléce a připravil ho o výživovou hodnotu.

Správné nádobí

Velkou roli hraje také to, v čem ohříváte jídlo v mikrovlnce. Teplem se z plastových výrobků uvolňují chemikálie, které se pak projevují v jídle. Vždy proto zvažte, v čem budete jídlo ohřívat. Ani plastové nádoby, které jsou označeny jako vhodné pro mikrovlnný ohřev (i ty bez BPA, protože to nevylučuje přítomnost jiných chemikálií), nelze považovat za bezpečné.