Milujete knihy? Zařiďte si doma útulný a praktický čtecí koutek

Zdroj obrázku: Alena Ozerova, Shutterstock

Chcete mít svůj koutek, kde budete jen vy, šálek kávy a dobré čtení? Vytvořte si svůj vlastní čtecí koutek, kde vás nebude nikdo rušit. Jak na to?

Ideální odpočinek je pro vás s knihou v jedné ruce a se šálkem kávy v té druhé? Vyhraďte si doma na čtení separátní koutek, ve kterém si budete moct číst naprosto nerušeně klidně celý den. Jak na to?

Občas prostě potřebujeme vypnout. Pokud nejraději odpočíváte mezi řádky svých oblíbených knih, porozhlédněte se po svém bytě, jestli by se tam nedal vytvořit útulný čtecí koutek, ve kterém vás nikdo nebude rušit. Co všechno budete pro zařízení potřebovat?

Vyberte si vhodné místo

Prázdný nevyužitý kout v obýváku, ložnici nebo třeba v zimní zahradě je na vytvoření čtecího koutku ideální. Důležitý parametr při výběru je to, aby se jednalo o klidnou část bydlení, kde kolem vás nebude neustále někdo procházet, nebo vás rušit obrazovka televize. Od zbytku místnosti si svůj koutek můžete oddělit například paravánem.

Zdroj obrázku: KatrinKak, Shutterstock

Pohodlné posezení je základ

Abyste se mohli soustředit na napínavý děj, a ne na bolavá záda, vyberte si pohodlné posezení. Při výběru záleží, jak s velkým prostorem můžete pracovat. Do menších koutků umístěte sedací vak nebo křeslo (ideálně s taburetem, na který si natáhnete nohy). Křeslo by mělo mít dostatečně vysoké opěradlo, širokou plochu pro sezení a podpěry pro ruce.

Pokud to prostor umožní, pořiďte si klidně lenošku, nebo variabilní pohovku, která vám dovolí jak posedět, tak se i natáhnout. Při výběru přihlédněte určitě i k celkovému stylu bydlení, aby koutek působil harmonicky.

Zdroj obrázku: B.Forenius, Shutterstock

TIP: Originální kousky seženete například v bazaru s nábytkem.

Bez knihovny by to nešlo

Sbírka knih je pýchou každého čtenáře. Velikost knihovny, do které ji umístíte, přizpůsobte nejen velikosti čtecího koutku a počtu knih, které vlastníte, ale také tomu, jak rychle se vám sbírka rozrůstá. Pokud nemáte dost místa, volte police na stěnu. V případě, že vás prostor nijak neomezuje, pořiďte si klidně knihovnu až ke stropu. Tady se ale vyplatí, aby byla zasklená a neprášilo se do ní. Jestliže chcete koutek oddělit od zbytku prostoru, udělejte to šikovně pomocí policové stěny, do které se navíc vejde spousta titulů. Všechny druhy knihoven přehledně vyhledáte na Biano.cz.

Zdroj obrázku: Carla Nichiata, Shutterstock

Abyste na čtení dobře viděli

Ideální je, abyste na čtení měli dostatek přirozeného světla. Ale ne vždy to dispozice bytu dovolí. Tak jako tak ale nezapomeňte na stojací lampu nebo lampičku, kterou si posvítíte v deštivých dnech nebo večer. Osvětlení umístěte tak, abyste si na čtení nestínili a zároveň vám nesvítilo přímo do očí. Doporučujeme volit světlo se stmívačem, u kterého si nastavíte požadovanou míru osvětlení.

Zdroj obrázku: bbernard, Shutterstock

Stoleček na odkládání knih i čaje

Ať už ke knize popíjíte čaj, kávu nebo klidně kakao, je dobré mít šálek kam odložit. Vedle křesla proto ideálně umístěte stolek, na který odložíte jak občerstvení, tak i rozečtenou knihu.

Doplňky, které dotvoří atmosféru

U čtení čas ubíhá úplně jinak, ani se nenadějete a pár hodin je pryč. A protože se během toho nebudete pravděpodobně moc hýbat, určitě oceníte polštářky, díky kterým se pořádně uvelebíte, a také hřejivou deku, do které se zachumláte. Pohodovou atmosféru navodíte vonnými svíčkami nebo třeba živými květinami. Pokud chcete mít zároveň svíčky i květiny, tak jen myslete na to, aby od sebe byly dost daleko. Květinám se horko od zapálených svíček moc nelíbí.

Zdroj obrázku: TG23, Shutterstock

Ve čtecím koutku by vám mělo být hlavně příjemně. Zařiďte si ho v barvách, které vás uklidňují a neumisťujte do něj nic, co by vám zbytečně kradlo pozornost. Mějte v něm jen to, co vám dovolí pěkně vypnout a vydat se na výlet do fantazie.