Nepříjemný tělesný pach může varovat před nemocí. Zjistěte, zda vám nehrozí vážné nebezpečí

Fotografie: Depositphotos

S většinou nepříjemných pachů si s pomocí hygieny většina lidí poradí. Někdy je to ale obtížnější, než se zdá. Některé z tělesných pachů mohou být důsledkem nemoci, říká lékařka Stacy Sampson.

Zdravý člověk, který své tělo nepřetržitě opečovává chemií a jinými nepřirozenými látkami a zároveň žije relativně zdravě, obvykle nemívá problém s nepříjemným tělesným pachem. Karta se však obrací ve chvíli, kdy ten člověk onemocní. Při nemoci se tělesný pach zpravidla změní a s neléčenou nemocí se stává intenzivnější. Neplatí to sice stoprocentně, ale u některých lidí se tělesný pach změní v noční můru.

Ovocný dech s příměsí acetonu

Nejen dech, ale i pot a moč mohou být cítit po acetonu v případě špatně kompenzovaného nebo dosud nediagnostikovaného diabetu. Když je hladina cukru v krvi příliš vysoká, vyvíjí se ketoacidóza. To je komplikace cukrovky, při níž tělo rozkládá mastné kyseliny, což vede k tvorbě kyselých ketolátek.

Jednou z nich je právě aceton, jehož typický pach proniká do okolí. Tento stav obvykle provází velká žízeň, sucho v ústech a bolesti žaludku. Ketoacidóza je velmi nebezpečná a pokud nepřijde pomoc včas, může vést k diabetickému kómatu i ke smrti.

Fotografie: Freepik

Zkažená vejce nebo žluklý tuk

Oba tyto nelibé odéry mohou naznačovat, že dotyčný nemá úplně v pořádku játra a žlučník. Onemocnění těchto orgánů se také projevují trávicími obtížemi, žaludečními nevolnostmi, žlutou barvou kůže a nažloutlou barvou očního bělma. Pokud na sobě nebo na někom ve vašem okolí pozorujete některé z těchto příznaků, návštěva lékaře je jistě na místě.

Hnilobný pach stolice

Podle některých studií má až 65 procent populace větší či menší problémy s trávením laktózy. Tomuto problému se říká laktózová intolerance a může se snadno týkat i vás. Enzym laktáza, který produkuje tenké střevo, dokáže štěpit laktózu, což je cukr, který je obsažen v mléce. Pokud tenké střevo neprodukuje dostatek laktázy, dostane se laktóza až do tlustého střeva, kde kvasí. Nestrávená laktóza pak způsobuje řídkou a silně zapáchající stolici s velkým množstvím střevních plynů. Pokud jsou vám tyto problémy povědomé, možná i vy máte s laktózou problém.

Fotografie: Pixabay

Pach spálené pneumatiky

Pokračujte ve čtení článku na další stránce