O tasemnici už asi většina lidí slyšela. Málokdo ale ví, že se nemusí v lidském těle uchýlit jen do střev. Kromě jiných orgánů totiž může napadnout i mozek, říká lékař Seunggu Han.
O tasemnici se ví, že její larvu může člověk sníst spolu s masem, které neprošlo dostatečnou tepelnou úpravou. To je pravda. Už se ale tolik nemluví o tom, že stejné larvy skrývá i trus zvířat, který se běžně používá ke hnojení zemědělských plodin. Rizikovým chováním z hlediska nákazy tasemnicí tedy není jen syrové maso, ale také nedostatečně umyté ovoce a zelenina. Je tedy opravdu třeba dbát na dostatečnou hygienu.
Jak toto onemocnění vznikne a jaké jsou příznaky
Larva tasemnice může v těle žít i dvacet let, aniž by se výrazněji projevovala, proto je prakticky nemožné určit okamžik nákazy a ohnisko výskytu larev. Onemocnění se vyskytuje častěji v Asii, Africe a Jižní Americe, ale vzhledem k dnešnímu propojení světa musíme být opatrní všichni. Pokud tasemnice zaútočí na mozek svého hostitele, obvykle ji prozradí silné bolesti hlavy, epileptické záchvaty, změny chování a psychiatrické příznaky.
Larvy nacházející se v mozku a míše nemocného jsou příčinou četných zánětlivých lézí přímo v centrálním nervovém systému pacienta. Jedná se o velmi vážný stav, který může být smrtelný.
K odhalení problému je obvykle potřeba provést vyšetření magnetickou rezonancí. Pokud se tato diagnóza potvrdí, většinou následuje chirurgický zákrok, kdy se lékaři snaží o odstranění lézí z mozku. V mnohých případech je třeba dlouhodobé užívání medikamentů i po zákroku.
Jak se nákaze vyhnout
Pokud rádi jíte vepřové maso, jezte ho pouze doma, kde máte přehled o jeho tepelné úpravě. Tato rada se týká všech, ale ještě více lidí, kteří rádi cestují. V méně rozvinutých zemích je kontaminace prasat až třicetkrát vyšší, než v těch vyspělých. Je tedy nanejvýš rizikové konzumovat jídlo z vepřového masa na různých trzích, kde se upravuje nedostatečně a hygienické podmínky také nejsou zrovna ideální.
Totéž se týká i ovoce a zeleniny. Nikdy nejezte nic, co jste předtím dostatečně neumyli. Dokonce ani to, co jste si sami vypěstovali. Před konzumací odstraňte z plodiny ty části, které nebudete jíst, a omyjte ji velkým množstvím tekoucí vody.
V naší zemi máme pitnou vodu obvykle bezpečnou s výjimkou lidí, kteří ji čerpají ze studny. Pokud jste se ale vydali na cesty, pamatujte, že si musíte dávat pozor i na případnou kontaminaci vody. I z té se můžete nakazit.
Zdroj: MedicalNewsToday