Každé děťátko je jiné, ale asi každému je jasné o co jde. Jsou děti, které se bez cumlíku téměř obejdou, ale jsou křiklouni, kteří bez něj nezamhouří oko. Cumlání dudlíku je uklidní a navodí pocit pohody. O tom, zda dudlík používat či nikoliv se neustále vedou sáhodlouhé diskuze. Někteří lékaři jeho používání odsuzují a prohlašují ho za nehygienický, neestetický. Navíc tvrdí, že jde ve většině případů o pohodlí a slabost rodičů.
Najdou se však tací, kteří používání dudlíku připouštějí. Pořád je to lepší, než kdyby si dítě vypomáhalo cumláním palce. Na dudlík si časem odvykne, ale palec si může žužlat a ponese si tento zlozvyk třeba až do školních let. Vzpomínám si, že jsem se jako dítě nehodlala dudlíku vzdát bez boje. Co se týká chybného postavení zubů či dásní nebylo nikdy zcela zřetelně prokázáno, že dudlíky mají škodlivý vliv.
Dudlíků není nikdy dost
Pokud vaše dítě dudlík vyžaduje je lépe mít v zásobě alespoň čtyři stejného tvaru a pokud možno v nádobce s uzavíratelným víčkem. Sem tam je nutné dudlík i vyvařit, aby se zničili bakterie. Pouhé otření cumlíku nestačí. Co se u cumlů dále odsuzuje, že matka dudlík nejprve sama vloží do svých úst a pak ho dá dítěti. Tím nejenže nezničí přítomné bakterie, ještě ohrožuje své dítě, že se mu zkazí zuby, i když třeba ještě žádné nemá. Je nutné brát v potaz fakt, že zubní kaz se dá přenášet. A to nemluvíme o dalším možném nakažení dítěte nějakou infekcí. Zatímco dospělý má silnější imunitu a nemoc u něj nemusí udeřit u dítěte ano.
Vtipné dudlíky
Šidítka pro děti se dnes vyrábějí vskutku originální. Když pominu praktickou stránku, kdy pomocí dudlíku dokážeme změřit dítěti teplotu, existují i vtipné varianty. Kde se hrabou květinky, medvídci a pejskové. Mezi poměrně rozšířené patří cumlíky napodobující široký úsměv a velké zuby. Dětské a kojenecké zboží rozhodně není v tomto směru pozadu.
Fotografie publikována se svolením patrisyu Photography/FreeDigitalPhotos.net