Lidé často zaměňují pásový opar s obyčejným kožním onemocněním. Existují však zcela jasné příznaky, které ho odhalí včas

Fotografie: Freepik

Pásový opar je velmi bolestivé nakažlivé onemocnění, jehož komplikace mohou být vážné. Lékařka Alana Biggers popsala, jaké jsou jeho příčiny a podle jakých příznaků ho lze odhalit.

Mnoho lidí neví, že pásový opar je virové onemocnění, ke kterému dochází znovuaktivací viru planých neštovic. Kdo tedy jednou prodělal plané neštovice, má virus v těle. Ve chvíli, kdy je oslabena imunita organismu, se virus aktivuje a znovu zaútočí. Virus totiž nejde z těla vyloučit. U planých neštovic, stejně jako v případě pásového oparu, je léčba zaměřena jen na symptomy onemocnění. Potlačení symptomů pak totiž chrání pacienta před závažnými komplikacemi.

Příznaky pásového oparu

Pacienti obvykle nejprve pociťují bolest a pálení na kůži, stejně jako v případě oparu na rtu. Mohou mít horečku a záchvaty zimnice. Poměrně časté je i zvracení a zažívací obtíže. Postižený člověk je malátný a schvácený. Pak se začne objevovat vyrážka, která nabude podoby zanícených puchýřků, obvykle rozmístěných do pásu na jedné straně těla. Lékaři tuto vyrážku také označují jako vnější projev zánětu nervu.

Fotografie: Freepik

Vyrážka se nejčastěji objeví na hrudníku, bedrech nebo na obličeji. Není to ale železné pravidlo. Byly zaznamenány i případy, kdy se pásový opar objevil i na jiných částech těla. V postižených oblastech většinou dojde ke zduření místních lymfatických uzlin. Během několika dnů od objevení puchýřků začne tekutina v nich žloutnout, zasychat a nakonec se z ní udělá stroupek, který se po zhojení odlupuje.

Fotografie: Freepik

Antibiotika nepotřebuje každý pacient

Léčba je zaměřena na mírnění příznaků onemocnění. Obvykle se skládá z léků proti bolesti a z virostatik. Antobiotika dostávají jen pacienti, u nichž je zvýšené riziko vzniku sekundární bakteriální infekce.

Léčba by měla být zahájena co nejdříve, nejdéle do tří dnů od prvních příznaků. Doporučuje se sucho a teplo. Dobré výsledky přináší během léčby zvýšený přísun vitamínů skupiny B a česneku. Na puchýřky se obvykle aplikuje tekutý pudr, aby urychlil jejich zasychání.

Fotografie: Depositphotos

Stejně jako spousta jiných onemocnění, i pásový opar může způsobit následné komplikace. Poměrně často jsou to přetrvávající šlehavé bolesti na kůži postižených míst.

Velkou výjimkou ale nejsou ani postižení očí v případě, že se vyrážka objevila v jejich okolí. Pokud byla na hrudníku, mohou nastat komplikace v podobě postižení žaludku, plic nebo srdce. Z tohoto výčtu je tedy jasné, že pásový opar není dobré podceňovat a je třeba zahájit včasnou léčbu.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]