
Pásový opar je velmi bolestivé nakažlivé onemocnění, jehož komplikace mohou být vážné. Lékařka Alana Biggers popsala, jaké jsou jeho příčiny a podle jakých příznaků ho lze odhalit.
Mnoho lidí neví, že pásový opar je virové onemocnění, ke kterému dochází znovuaktivací viru planých neštovic. Kdo tedy jednou prodělal plané neštovice, má virus v těle. Ve chvíli, kdy je oslabena imunita organismu, se virus aktivuje a znovu zaútočí. Virus totiž nejde z těla vyloučit. U planých neštovic, stejně jako v případě pásového oparu, je léčba zaměřena jen na symptomy onemocnění. Potlačení symptomů pak totiž chrání pacienta před závažnými komplikacemi.
Příznaky pásového oparu
Pacienti obvykle nejprve pociťují bolest a pálení na kůži, stejně jako v případě oparu na rtu. Mohou mít horečku a záchvaty zimnice. Poměrně časté je i zvracení a zažívací obtíže. Postižený člověk je malátný a schvácený. Pak se začne objevovat vyrážka, která nabude podoby zanícených puchýřků, obvykle rozmístěných do pásu na jedné straně těla. Lékaři tuto vyrážku také označují jako vnější projev zánětu nervu.
Vyrážka se nejčastěji objeví na hrudníku, bedrech nebo na obličeji. Není to ale železné pravidlo. Byly zaznamenány i případy, kdy se pásový opar objevil i na jiných částech těla. V postižených oblastech většinou dojde ke zduření místních lymfatických uzlin. Během několika dnů od objevení puchýřků začne tekutina v nich žloutnout, zasychat a nakonec se z ní udělá stroupek, který se po zhojení odlupuje.
Antibiotika nepotřebuje každý pacient
Léčba je zaměřena na mírnění příznaků onemocnění. Obvykle se skládá z léků proti bolesti a z virostatik. Antobiotika dostávají jen pacienti, u nichž je zvýšené riziko vzniku sekundární bakteriální infekce.
Léčba by měla být zahájena co nejdříve, nejdéle do tří dnů od prvních příznaků. Doporučuje se sucho a teplo. Dobré výsledky přináší během léčby zvýšený přísun vitamínů skupiny B a česneku. Na puchýřky se obvykle aplikuje tekutý pudr, aby urychlil jejich zasychání.
Stejně jako spousta jiných onemocnění, i pásový opar může způsobit následné komplikace. Poměrně často jsou to přetrvávající šlehavé bolesti na kůži postižených míst.
Velkou výjimkou ale nejsou ani postižení očí v případě, že se vyrážka objevila v jejich okolí. Pokud byla na hrudníku, mohou nastat komplikace v podobě postižení žaludku, plic nebo srdce. Z tohoto výčtu je tedy jasné, že pásový opar není dobré podceňovat a je třeba zahájit včasnou léčbu.
Zdroj: Healthline