PET skleník

Skleník můžeme vidět snad u každého rodinného domku, či malé zahrádce. Kdysi se skleníky stavěly pomocí zavařeninových sklenic, malty a na střechu se pokládaly kovové, či plastové desky. Svoji funkci plní dodnes, ale mnohdy se stává a stalo, že při občasné nehodě došlo k prasknutí sklenice a musela se nahradit. Tento typ skleníku má dobrou životnost, ale jeho nevýhodou je malá vzdušnost a náchylnost na změnu počasí. Vlivem moderní technologie došlo i k výrobě modernějších materiálů, a skleníky se už tak často nevyrábějí ze skla, jako před léty.

Plastová erá

Obrovský bum nastal u vývoje plastů, přesněji polypropylénu a polykarbonátu. A právě tyto dva uvedené plasty se v dnešní době nejčastěji používají při stavbě skleníku. Jen si tak říkám, že by se měl asi změnit název, nemyslíte? Díky skleníku máme krásnou, voňavou zeleninu, ale i ovoce či bylinky. I ve studených zemích, jako je Finsko, Norsko, Švédsko se můžeme setkat s moderními skleníky, které jsou opravdu precizně, a nejmoderněji vybaveny tak, aby co nejvíce udržely teplo a zároveň získaly mnoho slunečních paprsků.

PET skleník

Ale už jste někdy slyšely o skleníku, který je vyroben z PET láhví? Ano, i taková možnost se nabízí. Je to krásný, kreativní výrobek, který šetří životní prostředí, a tohle je také smysl této výroby. Navíc, svoji tepelnou funkci plní na jedničku, pořizovací náklady jsou opravdu nízké a zvládne ho vyrobit nejeden šikovný kutil. Tak proč to nezkusit, že? Chce to opravdu jen hodně trpělivosti. Musíte láhve očistit, navléci na dřevěnou, či kovovou tyč a pomocí háčků, či speciálních lepidel, přidělat k základům. Tento PET skleník vám zaručí jistou návštěvu dalších zvídavých zahradníků, ale i vašich přátel, či rodiny.

Fotografie: vic Gardner, Photography:  P 3 Chelsea Flower Show 2010 licencována pod CC BY 2.0./www.flickr.com

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]