Koncesionářské poplatky měly původně doznat změn od začátku roku, schválení novely se však oddaluje. Zatím platí stará pravidla.
Koncesionářské poplatky slouží k financování veřejnoprávních médií v České republice, konkrétně České televize a Českého rozhlasu. Jejich placení je povinné nejen pro domácnosti, ale i firmy. Domácnosti platí jednotnou částku bez ohledu na počet přijímačů, podnikatelé a firmy mají povinnost platit poplatek za každý televizní přijímač, který vlastní nebo užívají ve svých provozovnách.
Výše poplatků v roce 2025 a plánované změny
V tuto chvíli stále platí poplatky ve stejné výši jako v roce 2024, tedy za televizi je to 135 Kč měsíčně a za rozhlas 45 Kč měsíčně. V minulém roce se pak velmi probíralo plánované zvýšení koncesionářských poplatků, konkrétně u televize o 15 Kč na celkových 150 Kč měsíčně a u rozhlasu o 10 Kč na 55 Kč měsíčně. Novela však prozatím nebyla schválena a je předmětem dalšího legislativního procesu.
Od povinnosti platit koncesionářské poplatky mohou být podle webu České televize osvobozeny osoby z důvodu úplné slepoty či hluchoty nebo domácnosti, jejichž čistý příjem je nižší než 2,15násobek životního minima za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Pro získání osvobození je však nutné podat žádost a doložit příslušné skutečnosti.
Více než 600 000 Čechů letos končí řidičák. Odborníci varují před riziky, která téměř každý podceňuje
Plánované změny v legislativě
V tuto chvíli platí všechny domácnosti vlastnící televizní či rozhlasový přijímač, a to ať už sledují veřejnoprávní stanice, či nikoliv. V rámci novely pak má dle Deníku nastat rozšíření na všechna zařízení schopná přijímat vysílání, tzn. i na notebooky, chytré telefony nebo tablety. Pokud poplatník nesplní svou oznamovací povinnost a neplatí koncesionářské poplatky, hrozí mu pokuta ve výši 10 000 Kč za televizi a 5 000 Kč za rozhlas. Tyto pokuty mohou být uděleny opakovaně.
Projednávání ve Sněmovně bylo na programu 24. ledna, ale k rozhodnutí nedošlo kvůli obstrukcím ze strany opozice, uvedl web ČT24. Další možnost tak bude pravděpodobně na začátku února. Pokud vás zajímají další změny, které se mohou dotknout českých domácností, pak jsme na SvětěKreativity informovali o novele energetického zákona ohledně solárních panelů.
Zdroj: ČeskáTelevize, Deník, ČT24
Napište komentář