Zasaďte si vlastní borůvky. Při volbě správné odrůdy je můžete s úspěchem pěstovat i na balkóně. Držte se jednoduchých zásad a sklízejte vlastní borůvky až do září.
Kdo by nemiloval borůvky. Pokud máte možnost si je natrhat v lese, je to asi nejlepší varianta. Pokud však nebydlíme v oblasti, kde borůvky rostou, nezbývá nám než si je koupit. A to není nijak levná záležitost. Vlastně je tu ještě jedna možnost. Můžeme si je sami vypěstovat. Počáteční investice se nám rychle vrátí a budeme mít vlastní borůvky po mnoho let. Borůvka zpočátku vyžaduje trochu péče, jak se však zakoření a zabydlí na svém místě, bude jí stačit sem tam pohnojit a zalít.
Výběr odrůdy a stanoviště
Přirozené prostředí pro naši lesní borůvku jsou horské a podhorské oblasti, najdeme ji v lesích a na stráních. Pro zahradní pěstování se však využívají takzvané kanadské borůvky, které seženeme v každém zahradnictví. Při výběru borůvky se pokuste zjistit, zda jde o řízkovanou rostlinu nebo semenáček.
Semenáček je sice bujnější, ale kvalita plodů za řízkovanou rostlinou dost zaostává. Pokud můžete zasaďte aspoň 2-3 keře, je to důležité pro opylování a zvýšíte tím úrodu. Můžete si zasadit i více odrůd s různou dobou plodnosti. Sklízet tak budete čerstvé borůvky od července až do září.
Borůvkám se dobře daří na plném slunci, mají pak sladší plody a rychleji dozrávají. Můžete je však dát i do polostínu. Důležitá je pro borůvky kyselost půdy. Je potřeba je vždy sadit do speciální půdy, kterou si buď sami připravíte nebo koupíte. Většinou používáme rašelinu, při jejím výběru však dbejte na to, aby měla nízký obsah vápníku (ten borůvky špatně snáší).
Pěstební podmínky
Lepší je vysazovat borůvky až na jaře, vyhneme se velkým mrazům a rostlina stihne do další zimy dobře zakořenit. Na zahradě každé borůvce nechte asi 1,5 m prostoru, květináč by měl mít průměr alespoň 50 cm. Borůvkám vyhovuje zvýšená půdní vlhkost. Na sušších místech je důležitá závlaha zejména v době tvorby plodů. Je vhodné ke keříkům sypat i mulčovací kůru, bude se jim lépe dařit.
Borůvky mohou plodit až 30 let. Je potřeba je však každoročně prostříhat, zvýšíte tak úrodu i velikost plodů. Pozor si dávejte u hnojení, které rostlina vyžaduje pravidelně. Nemělo by obsahovat chlór ani vápník.
Z toho důvodu je dobré borůvku zalévat dešťovou vodou. Pokud máte jen kohoutkovou, nechte ji den odstát, aby vyprchal chlór. Uvidíte, že pěstovat borůvky není zas tak složité a vaše péče o ni se vám bohatě vyplatí.
Zdroj: GardeningKnowHow
Napište komentář