Říká se, že stárnutí je nepříjemné. Dosud je to ale jediný známý způsob, jak žít opravdu dlouho. Nejstarší žijící žena sdílí svou životní moudrost na Twitteru pomocí své dcery.
Sestra André zemřela jen několik týdnů předtím, než jí bylo 119 let. Tato bývalá jeptiška byla do té doby nejstarším člověkem světa, její křestní jméno bylo Lucile Randon. Do katolického kláštera vstoupila ve věku 40 let v roce 1944. Zde pak přijala jméno sestra André. Po jejím skonu se nejstarší osobou světa stala Maria Branyas Morera, která se 4. března dožívá 116 let. Narodila se v roce 1907 v San Franciscu a v momentě vypuknutí světové války měla 7.
Držte se stranou toxických lidí
Narodila se sice v Kalifornii, ovšem španělským rodičům. Během roku 1915 se rozhodla pro návrat do Španělska, takže nadále žila v Katalánsku. Má celkem tři děti, 11 vnoučat a 13 pravnoučat. Posledních 22 let strávila v domě s pečovatelskou službou. Těší se dobrému zdraví a bývá také v dobrém rozmaru. Krom toho ji hodně překvapila pozornost, kterou toto výročí vyvolalo. Uvedlto Reader´s Digest v reakci na prohlášení pečovatelského domu.
Stát se nejstarším žijícím člověkem je věc, kterou opravdu zažije málokdo. Pro Morerin se to tak stává milníkem v pečovatelském domě, kde tráví svůj čas. Pomocí své dcery také na Twitteru sdílí své rady. Za svůj dlouhý život dle svých slov vděčí hlavně pořádku, klidu a dobrému kontaktu s rodinou a přáteli. Také přírodě, emoční stabilitě, žádným starostem, lítosti a pozitivitě. Také radí, abyste se rozhodně drželi dál od toxických lidí.
Přežití španělské chřipky
„Také si myslím, že dlouhá délka života je o štěstí. Štěstí a dobré genetice,“ dodává stařenka. Prvního ledna roku 2023 tweetovala: „Život není pro nikoho věčný…V mém věku je nový rok darem, pokornou oslavou. Také novým dobrodružstvím, krásnou cestou, okamžikem spokojenosti. Pojďme si společně užívat život.“ Například norsku byla až do loňského léta nejstarším člověkem Gudrun Nyomen. Přistěhovala se ve věku 8 let, zemřela ve 110.
Jako jedna z hrstky si tak pamatovala předchozí pandemii, která zasáhla celý svět. I ona se nakazila chorobou, která si vyžádala 13-15 000 životu jen v Norsku. Dostala se ale i přes španělskou chřipku. Posledních 10 let pak žila v Osen Pensjonistheim, kde skonala 8. července. Před ní to byla Marie Antonette Andersen, která se narodil 29. září 1909 a byla tak nejstarší osobou Norska. Až do svých 104 let žila spokojeně doma.
Vitalita a hodně vzpomínek
Po celou tu dobu si sama nakupovala, hrála kulečník a pomoc v domácnosti potřebovala jen jednou za 14 dní. Posledních cca 6 let ale strávila také v pečovatelském domě. Marie Antoinetta má jak prapravnoučata, tak i vnučku ve věku 74 let. Sama skonala v únoru 2020. Linda Anundsen před nedávném oslavila 108 narozeniny, prim v Norsku tak momentálně drží ona. Narodila se v Siljan v Telemarku a žije tam beze změny celý svůj život.
Do pečovatelského domu se přestěhovala úderem 110. roku. „Cítím se stále dobře a lidé jsou na mě milí. Také je tu naštěstí jedna dáma, se kterou si mohu popovídat o starých časech. I když jí je jen 97 let a je tak o deset let mladší.“ A tajemství dlouhověkosti? „Jako mladá jsem pila hodně mléka přímo od krávy, myslím, že díky tomu jsem takhle krásně zestárla.“
Zdroj: Sosialnytt
Napište komentář