Radim Fiala z SPD promluvil o svých firmách, které jsou dotované státem. Podle kritiků jde o střet zájmů

Radim Fiala je politikem strany SPD
Foto: Radim Fiala / Creative Commons / CC BY-SA, Radim Fiala je politikem strany SPD

Šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala figuruje jako spolumajitel holdingu, který získává státní zakázky a dotace v řádech stamilionů korun.

Kolem jednoho z nejvlivnějších politiků hnutí SPD se opět rozjela debata o transparentnosti a majetkových vazbách. Podle evidence skutečných majitelů totiž Radim Fiala stále spoluvlastní holding, jehož společnosti získávají veřejné zakázky, a to i od institucí, kde má SPD svůj politický vliv. Fiala ale odmítá, že by na firmy měl opravdu reálný vliv. Dle svých slov je v roce 2018 převedl do svěřenského fondu.

Sedm let neuzavřený prodej

„Prodal jsem firmy Průmyslovému a vzdělávacímu fondu. Ještě nebyla vyrovnána celá částka za prodej, proto figuruji jako jeden ze spolumajitelů,“ uvedl Fiala pro server Seznam Zprávy. V majetkových přiznáních mezi lety 2021 a 2023 přiznal příjmy z fondu ve výši zhruba 16 milionů korun. Podle analytika Transparency International Marka Chromého je však neobvykle dlouhá doba neuzavřeného prodeje důvodem k obavám: „Tak jako tak je ale na místě se veřejně ptát, jakým způsobem by se místopředseda SPD hodlal zbavit možného střetu zájmů v případě jeho vládního angažmá.“

Z veřejných zdrojů vyplývá, že Fialův holding zahrnuje firmy podnikající v oblastech ostrahy, úklidových služeb, ale i vzdělávání a zdravotnictví. Například pod značkou Art Econ provozuje soukromé školy, které dostávají dotace od Olomouckého kraje, kde je SPD součástí vládnoucí koalice. Dominantní společnost holdingu, IF Facility, navíc získala v roce 2023 významnou zakázku od ministerstva zemědělství – rámcovou smlouvu na dodávky kancelářských potřeb až do výše 100 milionů korun.

Andrej Babiš varuje: Potenciální partneři prý dělají obrovskou chybu, která jim může jen uškodit

Fiala a jeho politická stopa

Radim Fiala je dlouholetou tváří hnutí SPD, kde zastává post místopředsedy a šéfa poslaneckého klubu. Do politiky vstoupil původně jako člen ODS, odkud později odešel. Je známý svými protikorupčními a protievropskými výroky, ale také ostrou kritikou migrace a podpory Ukrajiny. Zároveň se řadí mezi pragmatické členy SPD. Podle odpůrců však představuje typ politika, který umí využít systém k posílení vlastních ekonomických zájmů, což se nyní ukazuje i v souvislosti s jeho podnikatelským pozadím.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Radim Fiala (@radimfiala.cz)

Fialu už v minulosti doprovázely kontroverze spojené s jeho firmami, které získávaly zakázky od státních institucí. On sám to vysvětluje tím, že jde o běžný byznys bez jakéhokoli politického vlivu. Přesto v očích veřejnosti zůstává otázka, zda lze podobné vztahy vnímat jako střet zájmů, zvláště pokud by se SPD v budoucnu dostala do vlády.

Paralely s případem Andreje Babiše

Srovnání se nabízí s bývalým premiérem Andrejem Babišem, který v roce 2017 vložil své firmy Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů, aby splnil požadavky zákona o střetu zájmů. Ani v jeho případě se však veřejná debata o skutečném vlastnictví neuklidnila. Část právníků dokonce zastává názor, že pokud by se Babiš zcela nezřekl holdingu, nemohl by z právního hlediska znovu zastávat funkci premiéra.

Podobný problém nyní může čekat i Radima Fialu. Pokud by se SPD pod jeho vedením podílela na vládní moci, mohla by se otázka jeho firem a financí stát znovu předmětem ostré kritiky. Aktuálně jsme také na webu SvětKreativity psali o tom, že se konečně rýsuje podoba nové vlády.

Zdroj: SeznamZprávy, iDnes, Wikipedie, Instagram Radima Fialy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*