Rostlinné mléko: zásobárna plná vitaminů a minerálů! Jak si ho připravit?

Rostlinné mléko je nejen chutné, ale především zdravé. Ať už se jedná o mandlové, kokosové, makové či ze slunečnicových semínek. Tyto mléka běžně seženete jak v supermarketech tak prodejnách se zdravou výživou, ale jejich cena není příliš lákavá.

Pokud jste skutečně příznivcem zdravého životního stylu, můžete se do výroby rostlinného mléka pustit sami. Nezabere to mnoho času a výroba je snadnější, než si možná myslíte. Stačí vám k tomu potřebné suroviny: mandle, vlašské ořechy, lískové ořechy, semínka, rýže, mák, kokos. Dále pak jen mixér a plátýnko na cezení. V dnešním článku si popíšeme, jak které mléko připravit. Jakékoliv mléko můžete použít dále při výrobě smoothie, koktejlů, krémů, omáček, polévek, do kávy nebo si udělat kakao. Co vás jen napadne. A věřte, že kupované mléko nebude zdaleka obsahovat tolik vitamínů.

Rýžové nebo ovesné mléko

Rýže není tak drahá, aby si jí nemohla koupit každá domácnost, a vyrobit se z ní dá i rýžové mléko, které je zvlášť vhodné pro sportovce. Je plná sacharidů a neobsahuje skoro žádné tuky. Mléko se dá připravit jak z vařené tak nevařené rýže. My si popíšeme nevařenou variantu, aby zůstaly zachovány veškeré živiny. Rýži propláchneme a namočíme přes noc do vody. Ráno celý obsah rozmixujeme a zředíme vodou tak, aby nebylo mléko příliš vodnaté, ale ani husté. Přes plátno vymačkáme a drť, která zbude, nevyhazujte. Co s tím si povíme na konci článku. Vločky stačí namáčet 3 hodiny a můžete postupovat stejně.

Ořechové nebo semínkové mléko

Ořechy či semínka rovněž namočíme přes noc a ráno rozmixujeme. Já si dávám ořechy nebo semínka do malého hrníčku a zaliji vodou. V klasickém hrnku by to byla asi větší půlka. Ráno vhodíme do mixéru a dolijeme půl litrem vody. Může být i lehce více vody, ale ať mléko není zase jen samá voda. Opět přecedíme přes plátýnko, ale vhodný je i pytlík na výrobu sýru. Ořechy jsou velmi zdravé a měly by být součástí našeho každodenního jídelníčku.

Kokosové nebo makové mléko

Horkou ne však vřelou vodou zalijeme kokos nebo mák. Na půl litru mléka je potřeba zhruba 75g nemletého máku. Ale já vše dávám od oka do malého hrníčku. Větší množství nedělám, protože mléko vyžaduje rychlou konzumaci. Není dobré skladovat v lednici déle než dva či tři dny. Mák i kokos stačí namáčet cca 4 hodiny a pak klasicky rozmixovat a přecedit. Mák je bohatý na vápník a kokos je zdrojem mastných kyselin.

Jak využít drť z výroby mléka

Záleží, z čeho jste mléko vyrobili, ale většina těchto surovin se dá dále zpracovat. Ať už do pomazánek, omáček, polévek, krém do zákusků atd. Pokud je nevyužijete ihned, vkládejte drť do sáčku či plastové krabičky a v mrazničce vám vydrží další dva měsíce a postupně ji přidávejte do jídel.

Obrázek: FreeDigitalPhotos