V určitém okamžiku se každý z nás cítí osamělý, může to být po rozpadu vztahu nebo při změně bydliště. Často je to stav dočasný. Pro někoho je však osamělost stav trvalý. Osamělostí často bývají postiženi starší lidé. A nikdo vůči tomuto stavu není imunní.Osamělý může být i člověk, který pracuje z domova, pečuje o někoho blízkého nebo prožil velkou životní změnou.
Samota nutně nemusí znamenat, že jste sami. Můžete mít vztah nebo spoustu přátel, ale cítíte se osamělý. Stává se to v případě, že je pro vás těžké se vašim blízkým otevřít, nebo vám chybí pocit, že vám skutečně někdo rozumí.
Dlouhodobá osamělost může mít škodlivé účinky na duševní i fyzické zdraví, je to jeden z hlavních prediktorů deprese a alkoholismu. Pokud se někdo cítí osamělý, špatně se vyrovnává se stresem, špatně spí a objevuje se u něj riziko vyššího krevního tlaku.
Jak se zbavit osamělosti
Osamělost je stav, který můžeme ovlivnit. Co tedy dělat a jak se osamělosti zbavit?
Přidejte se k pěveckému sboru
Některé výzkumy ukazují, že zpěv zvyšuje hladinu oxytocinu a navozuje příjemné pocity. Také pomáhá odstraňovat stres a úzkost. Je to skvělý způsob, jak se stát součástí skupiny pozitivně naladěných lidí.
Přihlaste se na kurz
Vyhledejte si kurz, který odpovídá vašim zájmům a zálibám a přihlaste se na něj. Kromě toho, že se naučíte něco nového, setkáte se s lidmi, kteří mají společné nebo podobné zájmy, jako vy.
Spojte se s jiným osamělým člověkem
Zkuste se přestat zaměřovat sami na sebe a svoji pomoc a podporu zaměřte na někoho jiného. Zlepší to vaši náladu a získáte nový smysl života.
Zkuste se kolem sebe rozhlédnout, zda ve vašem okolí není nějaký osamělý soused, který by potřeboval společnost. Nabídněte svoji pomoc společnostem, jež se zaměřují na pomoc osamělým či zdravotně handicapovaným lidem nebo lidem v těžké životní situaci.
Obrázek: pixabay