Zbavte se alergenů v domácnosti levou zadní

Jsou věci, které doma chcete a pak ty, které vám dokáží život pěkně znepříjemnit a nejraději byste je vymazali z povrchu zemského. Zvláště to platí o alergenech, a o to více, pokud jste vy nebo někdo z vašich blízkých alergik. Zatímco ale venku s alergenem těžko něco uděláte, uvnitř vašeho domova je s nimi boj výrazně snazší.

Proč jsou alergeny nebezpečné?

Hlavní riziko představují pro alergiky, u kterých vyvolávají reakci organismu. Nejčastěji se jedná o kýchání, rýmu, škrábání v krku, pálení a slzení očí, kožní projevy, problémy s dýcháním, kašel. Alergen může vyvolat také astmatický záchvat. Rizikem mohou být ale i pro zdravého jedince, zejména pokud je jim vystavován dlouhodobě.

5 způsobů, jak bojovat s alergeny

Jak tedy zatočit s pyly, roztoči, prachem?

  1. Úklid je základ – mokrý hadr se saponátem, vysavač, to je základ a také nejlevnější řešení, přestože není nejúčinnější. Je to ale to minimum, které můžete udělat, abyste se alespoň částečně alergenů zbavili.
  1. Pravidelná výměna povlečení – lůžkoviny jsou ideální půda pro roztoče, proto je nutné je měnit přibližně jednou za týden, nebo alespoň za 14 dnů, jinak můžete rovnou roztoče pozvat na party do vaší postele. K ochraně mohou sloužit také nejrůznější protiroztočové povlaky.
  1. Nepouštět alergeny do bytu – neznamená to, že máte okamžitě přestat větrat a zabednit se proti pylům a prachu, který se na vás valí z ulice, ale vhodné by bylo zvážit pořízení rekuperace, která je postavena na principu pasivního větrání. Nebudete muset tedy otevírat okna, a přitom do domácnosti bude proudit čerstvý venkovní vzduch. Rekuperace navíc příchozí vzduch filtruje a v nabídce jsou také speciální pylové filtry, které se mění přibližně jednou za tři až šest měsíců.
  1. Čistička vzduchu – Nejúčinnějším řešením, jak se zbavit alergenů, je čistička vzduchu. Ta si poradí s prachem, pylem, bakteriemi, plísněmi, ale i zvířecími chlupy a jako bonus zbaví domácnost také nepříjemných pachů – z vaření, cigaretového kouře. Samozřejmostí by měl být HEPA filtr, který si poradí i s těmi nejmenšími částicemi.

TIP: Přečtete si více o tom, proč mít doma čistý vzduch, a které moderní přístroje mohou pomoci.

  1. Vybavte domácnost chytře – na alergie myslete při nákupu zařízení a doplňků bytu. Čím více nábytku, tím více prostoru pro to, aby si prach s vámi hrál hru na schovávanou. Těžké koberce, závěsy, tapety také moc dobrou službu neudělají. Pokud tedy nechcete neustále dělat „hepčík“.

Na závěr: Více tipů, jak se zbavit prachu se dozvíte zde.