Ve věku 80 let zemřela výjimečná osobnost divadelní scény. Kolegové tomu nemohou uvěřit

Fotografie: Alexander Batrakov / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Slovenské divadelní prostředí ztratilo jednu z nejvýznamnějších žen. Zasvětila svůj život divadelní vědě, pedagogice a rozvoji mezinárodních kontaktů.

Soňa Šimková byla teatroložkou, kritičkou, překladatelkou a pedagožkou. Narodila se v rodině lékaře, který byl aktivním účastníkem Slovenského národního povstání, což jistě ovlivnilo její hodnoty a smysl pro kulturní a společenské povinnosti. Po studiích divadelní dramaturgie na Vysoké škole múzických umení (VŠMU) v Bratislavě v roce 1968 začala svou profesionální kariéru jako lektorka činoherní dramaturgie ve Slovenském národním divadle.

Život zasvěcený divadlu a vzdělávání

Další odborné vzdělání získala na postgraduálním studiu na Univerzitě v Basileji, kde se věnovala prohlubování znalostí z oblasti evropského divadla. Ve své akademické činnosti podle webu DivadelníNoviny postupně dosáhla významných úspěchů. V roce 1980 získala titul CSc. na Slovenské akademii věd, následovalo jmenování docentkou a v roce 1997 obhájila profesuru na Divadelní fakultě VŠMU.

Jako pedagožka se specializovala na dějiny románského divadla a na soudobé divadelní směry, čímž zásadně přispěla k porozumění mezinárodním divadelním trendům u slovenských studentů. Všechny její vědecké články a poznatky na její počest vydal časopis Svet. Publikovala několik odborných knih, učebnic a skript, které dodnes slouží jako důležitý zdroj informací pro studenty i odborníky.

Umělecký svět oplakává smrt milované herečky. Její filmy si oblíbily miliony diváků

Mezinárodní uznání a odborný přínos

Její přínos daleko přesáhl hranice akademické půdy. Zúčastnila se také mnoha studijních a přednáškových pobytů v zahraničí, kde reprezentovala slovenské divadlo. Za svou práci obdržela Soňa Šimková řadu prestižních ocenění, uvádí web Slovenského národného divadla. V roce 2010 získala cenu Prix François Florent za výjimečné pedagogické výsledky, zatímco v roce 2012 jí Slovenské centrum udělilo ocenění za rozvoj mezinárodních divadelních kontaktů.

V roce 2019 byla poctěna Cenou Slovenského centra AICT – Mezinárodní asociace divadelních kritiků za mimořádný přínos v oblasti divadla. Slovenské národní divadlo informovalo o jejím úmrtí na svých webových stránkách. Poslední rozloučení proběhlo 21. října v bratislavském krematoriu, následně Divadelní fakulta VŠMU uspořádala vzpomínkovou slavnost v Divadle Lab. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o úmrtí Ľubomír Reháka, baskytaristy slovenské gospelové skupiny Križiaci.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*