11 přátel se chtělo vyhnout domovu důchodců. Jejich geniální nápad jim změnil životy

Fotografie: Freepik

Už kolem šedesátky začala skupina francouzských přátel přemýšlet, jak budou trávit své stáří. Nakonec přišli s neobvyklým projektem, jehož realizace právě finišuje.

Mnoho lidí se ve stáří ocitne v osamocení nebo putuje do domova s pečovatelskou službou. Ani tady se však nemusí cítit zrovna dobře. Skupina francouzských přátel se nepěkné představě stárnutí vyhnula. Jak popisuje web PositiveVibration, rozhodli se vybudovat si na stáří jeden velký společný dům. Po osmi letech rekonstrukce se do vysněného domova pomalu stěhují.

Nechtěli do domu s pečovatelskou službou

Skupina 11 francouzských seniorů se rozhodla, že podzim svého života chtějí strávit podle svého. Vidina pobytu v domě s pečovatelskou službou se nikomu z nich nelíbila. A tak v roce 2016 začali uskutečňovat svoji společnou vizi. Co kdyby tato skupina přátel měla velký dům, v němž by měl každý dostatek soukromí, ale byly by tu rovněž prostory, ve kterých by se mohli všichni scházet?

A tak dali dohromady své úspory a společně koupili „La Maison d’Isis“, velký dům ve městě Montauban na jihu Francie. Bylo však potřeba ještě vše přizpůsobit jejich potřebám a na domě se pracovalo několik let, aby tu každý měl vše, co potřebuje. Nakonec tu vzniklo 12 samostatných bytových jednotek přizpůsobených potřebám stárnoucích lidí. Uvnitř je však také několik velkých společenských prostor, kde se mohou přátelé společně scházet.

Manželé se na sklonku života měli přestěhovat do domova důchodců. Synovo překvapení je dohnalo k slzám

Zaštiťují také jiné podobné projekty ve městě

Do domu by se natrvalo měli nastěhovat příští rok na jaře. Myšlenka stárnutí po boku přátel, kteří si vzájemně pomáhají, místo cizího prostředí pečovatelského domu oslovila i další lidi, kteří pomalu začínají přemýšlet, kde stráví své stáří. Přímo ve městě Montauban tak začaly vznikat i jiné projekty nesoucí se v podobném duchu. Sdružení Maison d’Isis už má 54 členů, a jak uvádí deník LaDepeche, zasazuje se o rozvoj sdíleného bydlení pro seniory, jež by jim umožnilo stárnout ve vzájemné pomoci a solidaritě.

Všichni věří, že jejich rozhodnutí bylo správné. Cílem jejich snažení bylo si udržet i ve stáří sociální vazby a nezůstat osamocení doma nebo v domově důchodců. Doufají také, že společné plánování, vzájemná podpora a motivace je může pomoci udržet déle aktivní. Na SvětěKreativity se můžete podívat také na jiný domov důchodců, který se vymyká všem standardům. Klienti si v něm připadají jako v běžném životě.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*