Máte po kapsách nebo v peněžence tuto minci? Zpozorněte, držíte poklad v hodnotě 176 000 Kč

Fotografie: Copyleft / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Sběratelství je vzrušující i potenciálně výnosný koníček. A numismatika je něco jako královská disciplína většiny sběratelů. Tentokrát jde jen o drobné.

Numismatika znamená často dražení skutečných historických skvostů. Skutečné poklady však mohou čekat i ve sklepích nebo na půdách běžných domů. Jedná se totiž o normální oběžné mince, kolikrát ty nejdrobnější. Právě to nedávno potkalo jednoho muže, kterému to přineslo jak dojemné chvíle, tak i značnou sumu peněz. V akční síni Marciniak se totiž rozhodl vydražit 10 grošů pocházející z roku 1973. Tomuto kutu chyběl punc mincovny, on ji náhodou našel v albu mincí po svém dědečkovi.

Náhodný nálev, překvapivá aukce

Nejdřív neměl vůbec tušení, jakou hodnotu má v ruce. Posléze se však ukázalo, že právě tento malý kousek kovu je snem mnoha polských numismatiků. Právě to je ostatně důvod, proč se o numismatiku zajímá stále více lidí. Pořízení jedinečných exemplářů je nejen osobní radost, ale i vynikající investice či rovnou obchodní artikl. Na druhé straně je však třeba krotit nadšení začínajících numismatiků. Těch skutečně cenných kusů je málo a narazíte na ně poměrně sporadicky.

Cena zmíněného 10groše se ovšem v polské aukci vyšplhala na neuvěřitelných 33 000 polských zlotých, 176 000 Kč. S připočtením aukčního poplatku to bylo skoro 39 000 zlotých. Tento mimořádný počin je dalším důkazem o tom, jak velkou hodnotu může pro někoho mít zdánlivě bezvýznamná mince. Historická či další hodnota je totiž mnohem podstatnější, než nominální hodnota mince či bankovky. Stejně tak jsou velmi žádané různé výrobní zmetky, kuriozity nebo historické rarity.

Cennosti a rarity

V případě groše hrála roli absence značky mincovny, díky čemuž tento kousek ihned vybočil z řady. Ke zvýšení obliby přispělo také slavení 50. výročí, což v očích sběratelů celou věc ještě podtrhlo. O aukci se zmínily všechny zahraniční stránky. I u nás existují raritní kousky, například bankovka v hodnotě 200 Kč, tedy ta s J. A. Komenským. Existuje totiž i varianta s jiným ochranným proužkem. Je na něm napsáno Republique du Zaire. Jak ke vzniku takového kusu došlo?

stará mince detail
Fotografie: Pixabay

Je to prosté. V době jejího tisknutí zpracovávala ceniny pro republiku tiskárna v Hamburku. Ve stejné době si tam však objednávala bankovky i právě republika Zair či Zaire ve střední Africe. A u několika archů bankovek došlo k prohození bezpečnostního pásku. Kolem roku 2015 se tato bankovka dražila klidně i za 500 000 Kč, několik kousku může být stále v oběhu.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*