Meteorologové s napětím sledují, jak se bude chovat polární vír, který má velký vliv na zimní teploty. Do Evropy by tak mohl proniknou mrazivý polární vzduch.
Zima se nezadržitelně blíží a meteorologové postupně upravují dlouhodobé výhledy počasí. Ty poslední hovoří spíše o teplotně nadprůměrné zimě. Stále se však tato predikce nemusí naplnit. Jak uvádí TN, vliv by na to mohl mít vývoj polárního víru, který je letos výrazně slabší, než by se čekalo. V případě jeho kolapsu by nám hrozila opravdu krutá zima.
Klíčový bude vývoj polárního víru
Některé meteorologické modely předpovídají, že letošní zima bude spíše nadprůměrně teplá, s výjimkou chladného listopadu. Prosinec, leden a únor by měly skončit jako měsíce s nadprůměrnou teplotou. Stále je však ve hře to, jak se nakonec bude vyvíjet polární vír, jenž se v posledních týdnech chová jinak, než je obvyklé.
Jak už jsme na SvětěKreativity psali, mrazivé zimě nahrává slabý polární vír. Ten za normálních okolností drží mrazivý vzduch v oblasti severního pólu. Pokud však polární vír oslabuje, jak právě meteorologové pozorují, může to znamenat, že se tento mrazivý vzduch neudrží nad severním pólem, ale začne pronikat do jižnějších oblastí.
Meteorologové varují veřejnost před počasím, které kompletně mění původní předpověď
La Niña může stát za kolapsem polárního víru
A jak uvádí portál FoxWeather, pokud polární vír oslabí ještě více, mohlo by dojít rovněž k takzvanému náhlému stratosférickému oteplení, které by mohlo způsobit kolaps polárního víru. Pokud by k tomu došlo, pak by nás čekala skutečně mrazivá zima. Tomuto scénáři by nahrával také meteorologický jev La Niña, který bude po celou letošní zimu panovat.
Historicky v období zim, kterým vládne La Niña, je 60–75 % šance, že dojde k tomuto náhlému stratosférickému oteplování. Z tohoto pohledu působí La Niña nepříznivě na silný polární vír, který by měl sílu chladný vzduch zadržet. Co se týče sněhových srážek, předpovědi se zatím rozcházejí. Pod vlivem jevu La Niña bychom měli být svědky vyšších srážek během zimy. Záležet však bude především na jejich distribuci. S opravdu bohatou sněhovou nadílkou tak prozatím mohou počítat jen na severu Evropy.
Napište komentář