Víkendové počasí přinese nečekaný zvrat, před kterým meteorologové důrazně varují. Bude platit výstraha

Fotografie: Depositphotos

Zejména západ Čech se o víkendu musí připravit na vydatné a trvalé srážky. Hrozit budou i výrazné vzestupy hladin toků. Případné výstrahy bude ČHMÚ vydávat dle aktuální situace.

Velký zvrat v počasí nastane hlavně o nadcházejícím víkendu, informuje TN. Meteorologové vydali upozornění před vydatnými srážkami, které do České republiky přinese rozsáhlá tlaková níže. Její centrum by se mělo v sobotu ustálit nad západem Čech. Od pátku až do neděle se v této oblasti očekávají trvalé a vydatné srážky. Ojediněle může spadnout i 90 mm. Vzhledem k předchozímu nasycení půdy tak hrozí i vzestupy hladin toků. Předpověď budou meteorologové ještě upřesňovat.

Vydatné srážky se objeví již během pátku

Už v polovině týdne varovali meteorologové před vydatným deštěm a modely jejich předpověď prozatím potvrzují. O víkendu se tak zejména na západě republiky dočkáme intenzivních srážek. Varování platí od pátečního odpoledne až do nedělního poledne. Místy by mohlo spadnout až 90 mm srážek.

„Počasí u nás bude ovlivňovat rozsáhlá tlaková níže, ve které se bude tvořit několik center. V sobotu bude jedno z nich přímo nad ČR a pak se bude posouvat k severovýchodu. Od neděle už budeme v týlu této níže a bude k nám proudit vlhký vzduch od severozápadu,“ informuje ČHMÚ na sociální síti X.

Meteorologové upozorňují Čechy na léto 2024, které bude lámat historické rekordy v mnoha ohledech

Meteorologové očekávají výrazné vzestupy hladin

Modely zatím ukazují, že nejvíce srážek spadne na západě Čech, kde bude vydatně a trvale pršet již od pátku. Místy může spadnout za 48 hodin 50 až 70 mm, ojediněle i přes 90 mm srážek. Vzhledem k silnému nasycení budou toky v zasažené oblasti reagovat na srážky výraznými vzestupy hladin,“ dodává ČHMÚ.

Meteorologové situaci sledují a prozatím vydali jen předběžné upozornění. Předpověď bude nadále upřesňována podle vývoje situace. V případě nebezpečného vzestupu hladin řek nebo silných bouřek budou vydávány další výstrahy. Na SvětěKreativity se můžete podívat také na první předpověď počasí na léto 2024.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*