Meteorologové upozorňují Čechy na léto 2024, které bude lámat historické rekordy v mnoha ohledech

Fotografie: Depositphotos

Ani letos si nevydechneme. Dle posledních výhledů nás čeká ještě teplejší rok, než byl ten loňský. Připravit se máme na vedra i nedostatek srážek.

Loňský rok byl vyhodnocen jako prozatím nejteplejší v historii. Výhledy vědců a meteorologů však naznačují, že ho ten letošní nejspíš překoná. Extrémní vedra i nedostatek dešťů se očekávají v Evropě, ale také v dalších regionech na planetě. Teplé počasí na některých místech už poškodilo úrodu a může mít vliv na globální průmysl, potravinářský trh i na celou společnost.

Letošní únor byl prozatím nejteplejší v historii

Rok 2023 byl prozatím globálně tím nejteplejším od chvíle, kdy se ve 40. letech začalo provádět pravidelné měření. Podle některých zpráv by jej však ten letošní měl překonat. V březnu podle webu CNET vědci z EU Copernicus Climate Change Service uvedli, že únor 2024 byl podle záznamů, jež sahají až do roku 1940, nejteplejším únorem. Výhledy na počasí v letních měsících rovněž počítají s vlnami extrémního počasí, které se nevyhnou ani střední Evropě.

„Sezónní výhledy počasí, které počítají velká evropská a americká centra, se shodují, že v Evropě střední a potažmo nad starým kontinentem máme před sebou další teplotně nadprůměrné léto,“ cituje TN meteoroložku Dagmar Honsovou. S extrémními vedry však počítají v USA i na ostatních kontinentech.

Meteorologové prodloužili výstrahu. Riziko silných větrů a vzniku požárů bude platit až do pátku

Hrozit budou sucha a požáry

V dubnu byla například vydaná předpověď počasí od Weather Company pro území Spojených států. Dle USAToday předpovídá „neobvykle horké“ léto v některých částech USA. Jedná se o široký pás území táhnoucí se po celé délce západního pobřeží Spojených států. Tady by se měly s velkou pravděpodobností objevit extrémní teploty. V kombinaci s nedostatkem deště pak v těchto regionech budou hrozit sucha a rizika lesních požárů.

muž na poušti
Fotografie: Freepik

I Afrika se potýká s extrémním počasím. Už teď především v jižní části panují nezvykle vysoké teploty. Výsledkem je zničená nebo malá úroda. Například Jihoafrická republika je velkým pěstitelem kukuřice, pšenice i citrusů. Extrémní počasí tak může zapříčinit i nedostatek některých potravinářských produktů na světových trzích, může mít rovněž rozsáhlý dopad na průmysl, společnost i jednotlivce. Na SvětěKreativity se můžete podívat na předpověď pro Českou republiku na léto 2024.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*