Meteorologové prodloužili výstrahu. Riziko silných větrů a vzniku požárů bude platit až do pátku

Fotografie: Depositphotos

Výstraha před silným větrem a rizikem požárů zůstává v platnosti. O víkendu se vítr utiší a přijdou bouřky. Na vysokém stupni je rovněž aktivita klíšťat i pylový semafor.

V posledních dnech trápí Českou republiku silný vítr, který spolu s vysokými teplotami zvyšuje riziko požárů. Jak uvádí TN, meteorologové a hasiči proto doporučili tradiční úterní pálení čarodějnic odsunout na příhodnější dobu. Výstraha ČHMÚ zůstává v platnosti ještě i pro pátek. Silný vítr by však měl na většině území ustávat během čtvrtečního večera. Pozor bychom si také měli dávat na klíšťata.

Výstraha proti požárům prodloužena až do pátku

„Vzhledem k vysokým teplotám a silnějšímu větru bude riziko vzniku požárů přetrvávat až do pátku 3. 5. na většině území ČR s výjimkou Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje a krajního jihozápadu Čech,“ uvádí ČHMÚ na síti X. Rovněž zůstává v platnosti výstraha pro silný vítr zejména pro severovýchodní polovinu Středočeského kraje a na širší oblast kolem Českomoravské vrchoviny. Od pátku by měl silný vítr ustávat na celém území.

Ve čtvrtek očekávají meteorologové teploty ještě mezi 20 až 24 °C. Od pátku dojde k mírnému poklesu teplot a přibývání oblačnosti. Objevovat se budou přeháňky a bouřky. Teploty se budou pohybovat mezi 17 až 22 °C, ale na jihozápadě to bude jen kolem 15 °C. Rozdíl v teplotách bude patrný i během víkendu, kdy na jihozápadě a západě přetrvá stále jen 15 °C. Směrem na východ se teploty budou zvyšovat až k 23 °C.

Předpověď počasí na příští týden Čechům překazila veškeré plány. Máme se připravit na teplotní skoky

Pozor na klíšťata a pyl v ovzduší

ČHMÚ rovněž varuje před aktivitou klíšťat, která je na celém území vysoká a bude zejména v severní polovině republiky platit po celý víkend. Index aktivity klíšťat je na 4. stupni z pěti. Pro pobyt v přírodě je tak doporučeno použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Na většině našeho území také panuje vysoká, nebo dokonce mimořádná zátěž pylem. Alergické osoby by tak měly omezit pobyt venku a fyzickou aktivitu (zejména u dětí). V autě se pak doporučuje pravidelně měnit pylové filtry a nejezdit s otevřenými okny. Na SvětěKreativity se můžete také podívat na první předpověď počasí na léto 2024.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*