Žena chtěla obraz z kuchyně hodit do popelnice. Znalec naštěstí zjistil, že má hodnotu 10 milionů korun

Fotografie: Depositphotos

Svět je plný neskutečných příběhů, které by člověk sám jen tak nevymyslel. Jeden z nich se odehrál ve Francii, kdy stěhování seniorky odhalilo vzácný poklad.

Půda, sklep, ale třeba i kuchyně mohou skrývat poklady, o jejichž hodnotě obyvatelé domu nebo bytu nemají ani tušení. Byl to osud, nebo náhoda? Těžko říct, ale stěhování seniorky z Francie přineslo neočekávané odhalení. Obraz ze 13. století je nyní po úspěšné aukci majetkem Louvru a návštěvníci se na něj mohou těšit v roce 2025.

Obraz za několik milionů visel v kuchyni nad sporákem

Francouzská seniorka se přesouvala do domova pro seniory a během stěhování chtěla vytřídit všechny věci, které již nebude potřebovat. Mezi nimi byl i obraz, jejž měla několik let vystavený nad sporákem v kuchyni. Skončil v popelnici. Naštěstí se však v ženě probudilo svědomí a řekla si, že pozve znalce, aby se na obraz podíval. Ještěže tak učinila!

Jak uvádí server ArtNews, obraz pochází z období kolem roku 1280, jeho přesný název je Zesměšnění Krista a autorem je malíř Cimabue. Odborník odhadl jeho hodnotu na 400 000 eur, v přepočtu téměř 10 milionů korun. Jeho cena se však při dražbě vyšplhala na neuvěřitelných 24 milionů eur, asi 600 milionů korun. Louvre se pokusil obraz získat již v roce 2019, neměl však dostatek finančních prostředků, aby se dílo mohlo stát jeho majetkem.

Francouzská vláda prohlásila obraz za národní poklad

Louvre si však našel cestu, respektive přispěchala na pomoc francouzská vláda. Obraz Zesměšnění Krista byl prohlášen za národní poklad, což znamenalo zákaz exportu díla z Francie, informují Novinky. Louvre měl nyní šanci. Byl mu poskytnut čas – přesně 2 a půl roku – na získání finančních prostředků na koupi 1 z 8 chybějících panelů z legendárního vícedílného díla. Pět částí zůstává stále nezvěstných.

Obraz Zesměšnění Krista se stal nejdražším obrazem ze středověku prodaným v aukci. Cimabue se tímto prodejem nyní řadí k takovým mistrům, jako je Leonardo da Vinci nebo Raphael. Pokud vás zajímá, co se stalo se seniorkou, která obraz několik let vlastnila, bylo jí 90 let a zemřela 2 dny po aukci.

Muž zahlédl v bahně podivný předmět. O jeho vzácný nález mají zájem nejprestižnější muzea

Svět je plný pokladů, které teprve čekají na své odhalení. Zejména staré domy skrývají tajemství nevyčíslitelných hodnot. Například tento řemeslník, o němž jsme psali na Světě Kreativity, našel při rekonstrukci starého domu peněžní obnos v hodnotě 4 milionů korun. To už je dostačující motivace k tomu, abyste se nyní vydali prozkoumat půdu nebo sklep.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]