Vyčištění celé kuchyně jednoduše a bez drhnutí: Díky tomuto triku uklízeček sleze špína sama

Fotografie: Depositphotos

Peroxid vodíku jen málokdo v domácnosti používá jinak než k dezinfekci ran. Je to však látka s univerzálními čisticími vlastnostmi a v domácnosti má skutečně všestranné využití.

Objevte sílu peroxidu vodíku. Tato levná sloučenina vám pomůže s mnoha domácími pracemi. Peroxid vodíku je známý pro své silné oxidační vlastnosti, které z něj činí účinný dezinfekční prostředek a odstraňovač skvrn. V poslední době si však tato sloučenina nachází cestu i do úklidové rutiny ekologicky smýšlejících lidí. Je totiž, na rozdíl od komerčních čisticích prostředků, šetrná k životnímu prostředí. Při rozkladu peroxid vodíku vzniká voda a kyslík a nezanechává na površích žádné škodlivé zbytky nebo výpary.

Povrchová dezinfekce

Hlavní vlastností peroxidu vodíku, kterou využijete při čištění domácnosti, je jeho silný dezinfekční účinek. Dokáže eliminovat bakterie, viry a plísně z různých povrchů. Používejte 3% roztok peroxid vodíku a vždy ho ještě nařeďte vodou. Vyšší koncentrace mohou spálit pokožku. Tento roztok pak použijte k dezinfekci kuchyňských desek, koupelnových obkladů, klik dveří a dalších míst, na nichž se nejvíce usazují bakterie.

Odstraňování skvrn

Peroxid vodíku je vynikajícím spojencem v boji proti odolným skvrnám. Dokáže odstranit skvrny z látek, koberců i čalounění. Při odstraňování organických skvrn, jako je krev, víno nebo jídlo, skvrnu jednoduše otřete hadříkem namočeným ve zředěném peroxidu vodíku. Nejprve vyzkoušejte nenápadnou oblast, abyste se přesvědčili o stálobarevnosti tkaniny.

Likvidace plísní a čištění WC

Plísním se daří především ve vlhkém prostředí, ale peroxid vodíku je spolehlivě zlikviduje. Nastříkejte směs peroxidu vodíku a vody na plesnivé povrchy, nechte ji několik minut působit a poté plíseň vydrhněte kartáčkem nebo houbou. K čištění toalety nalijte půl hrnečku peroxidu do misky s vodou a tu pak vylijte do toalety. Nechte 30 minut působit. Po spláchnutí bude mísa jako nová a zbavená všech choroboplodných zárodků.

Domácí prostředek, který rozzáří sprchový kout. Stačí smíchat ocet + prostředek na nádobí

plíseň na zdi
Fotografie: Freepik

Čistič skla a zrcadel

Smíchejte peroxid vodíku s vodou ve spreji a máte roztok na čištění všech skel i zrcadel. Peroxid vodíku je zbaví špíny a hlavně nezanechává žádné šmouhy. Jeho jemný, ale efektivní čisticí účinek zanechává povrchy lesklé, bez nutnosti použití agresivních chemikálií. Stejně tak ho můžete použít i na sklokeramické desky a dvířka trouby.

Dezinfekce prkénka i ovoce

Peroxid vodíku můžete použít i k omývání ovoce a zeleniny, pokud se chcete ujistit, že jsou zbaveny všech bakterií. Je to bezpečné, jen je potřeba potraviny poté opláchnout čistou vodou. Peroxid můžete nanést i na kuchyňská prkénka nebo nože a nechat ho 15 minut působit. Poté vše opláchněte vodou. Veškeré choroboplodné zárodky ze syrového masa budou bezpečně odstraněné.

Zdroj: Planeta PL

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]