Dovolená může snadno skončit noční můrou. Nebezpečí ve vodě číhá téměř na každém kroku

moře vysoké vlny
Fotografie: Freepik

Pro spoustu lidí je výlet na sever jednou z alternativ, kam vyrazit namísto obvyklého Chorvatska. Ke klidnější dovolené by vám mohly pomoci tyto důležité informace.

Někteří lidé mohou pro svou letní dovolenou hledat nějaké alternativy k oblíbenému Chorvatsku. Mnozí se totiž nechají odradit tím, že je na jihu vše dražší než v minulosti, a proto se rozhodnou vyrazit třeba směrem na sever, do Polska. Zde je však moře trochu jiné, a je tedy zapotřebí brát v potaz i některé jeho faktory. Tyto informace vám tak zaručeně pomohou k tomu, aby vám zážitek u moře nezkazil celou vaši dovolenou.

Pozor na studenou vodu

Jelikož se toto moře nachází více na severu než to v Chorvatsku, je potřeba k němu přistupovat s větší opatrností. V některých částech moře se mohou vyskytovat místa, kde je voda extrémně studená. Tento jev způsobuje to, že ze severnějších částí moře některé proudy občas přivedou ledovou vodu k pobřeží. Taková voda může mít i méně než 10 °C. Je tedy potřeba si dát pozor, jelikož když máte tělo rozpálené od sluníčka, můžete si skokem do takto studené vody přivodit i zástavu srdce.

Zpětný proud není legrace

Dalším jevem, se kterým se na severu můžete potkat, jsou takzvané zpětné proudy. Tento jev způsobuje to, že vlny moře nepostupují směrem ke břehu, ale právě naopak. Tyto zpětné proudy doprovázené vlnami mohou dosahovat i celkem vysokých rychlostí, a proto vás klidně mohou odnést i velmi daleko od břehu. Je tedy zapotřebí počítat i s tímto jevem a neplavat ve větších dálkách od pláže.

Náhlé změny hloubky

V tomto moři se také můžete potkat s tím, že jdete po relativně mělké části moře, ale následujícím krokem vkročíte do hloubky daleko větší. Je proto zapotřebí dbát zvýšené opatrnosti. Člověk se totiž může propadnout velmi hluboko, místy až do hloubky 3 metry. Kvůli takovému nečekanému propadu pak může některým lidem hrozit i utonutí, je tedy nutné ve vodě našlapovat opatrně.

moře Polsko
Fotografie: Pixabay

Dávejte si pozor

Jet k moři směrem na sever místo obvyklého Chorvatska může být pro spoustu lidí zajímavým zpestřením. V Polsku je navíc na spoustě míst daleko levněji, což může být také jedním z důvodů, proč vyrazit právě sem. Je jen potřeba být v některých místech opatrnější a jednotlivé destinace si pečlivě nastudovat. Neštěstí se totiž může stát velice snadno a mohlo by vám pokazit jinak velice krásnou dovolenou u moře.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]