Muž z Říčan u Prahy našel ve vlastním sklepě poklad, o kterém mnozí historici sní celý život

Fotografie: Uploadalt / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Ve sklepení v Říčanech byl už v 90. letech nalezen poklad nevyčíslitelné hodnoty. Před lety byl darován muzeu a teď je přístupný i veřejnosti.

PražskýDeník informoval o mimořádném pokladu, který byl nalezen již v 90. letech minulého století. Syn majitele jej předal muzeu v Brandýse nad Labem v roce 2018. A tím způsobil velké pozdvižení. Říčanský poklad je přes 600 let starý a obsahuje stovky grošů z dob vlády Karla IV. a Václava IV. Věří se také, že nemusí být jediným, jež říčanská sklepení skrývají.

Nálezce chtěl jen stáhnout vodu ze sklepa

Ne každé město se může pochlubit svým pokladem. V Říčanech u Prahy však jeden takový mají. Byl objeven v 90. letech, když se Jiří Škába snažil předejít zatopení svého domu. Během prací ve sklepě zjistil, že za upadnutým kusem zdi se skrývá výklenek a v něm ležel hliněný hrnek plný stříbrných mincí. Většina z nich pocházela z doby vlády Václava IV., našly se však také čtyři groše z vlády Karla IV.

„Našel ho můj otec Jiří Škába v době, kdy se nám začala stahovat voda do sklepů a první záměr byl tu vodu odstranit. Prostě opravoval a vybagrovával, uvolnil stěny a našel dózičku s mincemi,“ cituje CNNPrimaNews syna nálezce, Martina Škábu. Ten se také zasadil o to, aby se mince, které do té doby byly uložené u nich doma, dostaly do muzea.

Muž koupil v aukci tajný kontejner. Uvnitř našel něco, co překonalo jeho nejdivočejší sny

Cenný dar pro muzeum i veřejnost

V roce 2018 je tak daroval Krajskému muzeu v Brandýse nad Labem. A způsobil opravdové pozdvižení mezi historiky. Takový nález se totiž jen tak nevidí a jeho historická hodnota je nevyčíslitelná. Hrnek obsahoval celkem 348 stříbrných grošů. I když to nebylo velké jmění, kolem roku 1419 se za ně dali koupit až dva koně, šest krav a možná i menší venkovské stavení.

sklep
Fotografie: Freepik

Předpokládá se, že si je tu majitel ukryl před vypuknutím husitských válek. To, že se pro ně už nevrátil, naznačuje, že sám při obraně města přišel o život. Martin Škába by byl rovněž rád, pokud by se mohlo historické sklepení důkladněji prozkoumat pomocí moderních technologií. Vzhledem k tomu, že v tehdejších dobách neexistovaly banky, většina lidí si své naspořené peníze ukládala do různých skrýší v domě nebo ve sklepení.

Je tak dost možné, že tento hrnek plný mincí není jediný, jenž se tu ukrývá. Unikátní poklad z Říčan byl pečlivě zrestaurován a částečně je přístupný i veřejnosti. Loni v listopadu jej mohli zájemci vidět kompletní také na výstavě konané přímo v Říčanech u Prahy. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o amatérském hledači pokladů, který našel 500 vzácných mincí.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*