Sběratel zakopal truhlu s pokladem v hodnotě 47 milionů Kč poté, co si uvědomil, že jeho život končí. Deset let po něm pátrali statisíce lidí

Fotografie: Freepik

Muž před deseti lety ukryl velmi cenný poklad v Yellowstonském národním parku v Americe. Pátrači měli jedinou indicii – jeho báseň, kterou napsal.

Možná jste před několika lety zaznamenali zprávu, že jistý Forrest Fenn ukryl někde na území Spojených států amerických poklad. Postupně se tato zpráva šířila a během deseti let se poklad pokoušely najít statisíce hledačů. To se nakonec před dvěma lety povedlo. A možná se brzy dozvíme, kde přesně byl poklad schován.

Obchodník se starožitnostmi

Forrest Fenn se celý život věnoval obchodování se starožitnostmi. Za tu dobu spolu s ženou nastřádali spoustu velmi cenných věcí. Před mnoha lety lékaři Fennovi zjistili rakovinu a vypadalo to s ním velmi špatně. Tehdy mu v hlavě vznikl nápad, že ukryje poklad a sám vedle něj spočine, aby se proměnil v hlínu na kouzelném místě, které miloval.

Z rakoviny se nakonec vyléčil, ale původního nápadu se nevzdal, tedy až na to spočinutí. S manželkou dali do bronzové truhly staré mince, šperky a jiné cennosti v hodnotě přibližně 2 milionů dolarů (dnes asi 47 milionů korun). Fenn pak truhlu ukryl a vydal malou knihu s oznámením o tomto pokladu a básní, která obsahovala 10 indicií k jeho nalezení.

Nelehká hádanka

Někteří lidé byli v průběhu let hledáním tohoto pokladu doslova posedlí. Potíž byla v tom, že mnoho z indicií ukrytých v básni mohlo ukazovat na různá místa, a tak nebyla lokalizace truhly vůbec jednoduchá. Už už se zdálo, že téměř devadesátiletý stařík si své tajemství vezme do hrobu a poklad se nikdy nepodaří nalézt.

Fotografie: Freepik

V roce 2020 však Fenn učinil prohlášení, že se mu ozval nálezce pokladu a jako důkaz mu poslal fotografie. Chtěl však zůstat v anonymitě a Fenn sám nakonec prozradil pouze to, že poklad se ukrýval ve státě Wyoming. Sám několik měsíců poté zemřel. Zdálo se, že tím příběh skončil. Nálezce pokladu však nakonec vystoupil z anonymity a představil se jako Jack Stuef, student medicíny z Michiganu.

Navíc však prozradil už jen to, že poklad nalezl ve Skalistých horách v Yellowstonském národním parku. Brzy však započne soudní proces, ve kterém jeden z neúspěšných hledačů žaluje zemřelého Fenna za to, že měl údajně s truhlou manipulovat a až čtyřikrát ji přenést na jiné místo, aby nebyla nalezena. Jack Stuef tu bude vystupovat jako svědek a nejspíš bude muset pod přísahou prozradit přesnou polohu pokladu. Lidé, kteří jeho hledáním strávili několik let života, by si jistě konečné rozkrytí celé hádanky zasloužili.

Zdroj: Gesellschaft