Dlouhé roky měli ve skříňce zdánlivě obyčejnou vázu. Nakonec se prodala za 10 500 000 Kč

Fotografie: Liverpool potteries; Leeds pottery / Creative Commons / Attribution 4.0

Lidé mohou mít doma opravdové poklady, aniž by o jejich skutečné hodnotě měli tušení. Tato váza se ukázala jako mimořádně cenná a aukce překvapila i odborníky.

Web Cincinnati přinesl zprávu o mimořádně výjimečné aukci, v níž se prodala cenná čínská váza z 18. století. Ani majitelé, ani odhadci však neměli nejmenší tušení, jak mimořádný kousek to ve skutečnosti je. Vyvolávací cena se nakonec vyšplhala na 300násobek a zájemce za ni ve finále zaplatil přes 10 milionů korun.

Manželé si z cest přivezli řadu cenností

Elegantní světle modrá váza se prodala za téměř 300násobek původního odhadu. Pochází z pozůstalosti manželského páru Charlese a Blair Fleischmannových z amerického Cincinnati. Roky ji měli ve spodní kuchyňské skříňce a nejspíš ji používali jako vázu na květiny. Ze svých cest si přivezli mnoho uměleckých děl a suvenýrů, ale ani oni netušili, jak je tato váza cenná.

„To, co dělá vázu tak zvláštní, je značka Yongzheng na její základně. Šestiznaková značka označuje, že porcelán vznikl v císařské peci za vlády císaře Jung-čenga v 18. století. Čínský císař vládl pouze 13 let, což znamená, že během tohoto období bylo vyrobeno malé množství kusů,“ uvádí web Aol. Váza je však ještě cennější než jiné kusy z tohoto období, protože značka je psána bronzovým písmem.

V bazaru mezi gramofonovými deskami našla poklad. Nahrávka od Beatles se prodala za 125 000 Kč

Výsledek aukce překvapil i odborníky

Název porcelánové vázy, Clair de Lune Glaze, odkazuje na její glazuru. Ta obsahuje 1 % kobaltu a tento typ glazury byl vyhrazena pouze pro výrobu císařského porcelánu. Zpočátku se odhadovalo, že by se mohla váza prodat v přepočtu v rozmezí 35–60 tisíc korun. Poté, co k ní byly dodány podrobnosti, se však výsledná cena v aukci vyšplhala na neuvěřitelných 10,5 milionu korun.

Fleischmannovi za svůj život nashromáždili mnoho cenných věcí. Byli však také štědrými dárci a věnovali více než 3 000 předmětů do uměleckého muzea v Cincinnati. Aukce ostatní pozůstalosti v podobě nábytku, obrazů a jiných uměleckých předmětů vynesla dědicům manželského páru téměř milion dolarů (asi 23,7 milionů Kč) . Na SvětěKreativity jsme také psali o ženě, která koupila za 100 Kč obraz kvůli pěknému rámu. Prodala ho za miliony.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*