Žena koupila za 100 Kč obraz kvůli pěknému rámu. Nyní jde do aukce za téměř 6 milionů Kč

Fotografie: Depositphotos

Když si v roce 2017 žena zapálená do starožitností koupila obraz, který zřejmě nese podpis N. C. Wyetha, myslela, že se jedná o laciný krám, rázem však zjistila jeho skutečnou hodnotu. 

Žena, která si v tomto případě přála zůstat anonymní, si nevědomky koupila dílo na bleším trhu, když hledala rámy k opětovnému použití. Obraz Wyetha byl podle aukční síně schovaný u zdi spolu s většinou poškozených plakátů a výtisků. Žena si tento kus odnesla domů, ale rychlým vyhledáváním na internetu nenašla žádné informace o tomto díle. Poté, co obraz měla několik let pověšený ve své ložnici, ho nakonec umístila do úložné krabice. Společně s ostatními věcmi ho poté vyfotila a zveřejnila na sociální sítě.

Byla si jistá, že je obraz pravý

Komentáře k příspěvku ji přiměly kontaktovat Lauren Lewis, bývalou kurátorku, která pracovala s obrazy tří generací Wyethů. Poté, co Lauren kus viděla osobně, si byla na 99 % jistá, že je obraz autentický. „Ačkoli určitě měl nějaké drobné škrábance, tak byl v pozoruhodném stavu, když vezmeme v úvahu, že nikdo z nás neměl ponětí o jeho existenci posledních 80 let,“ řekla Lauren.

Překoná toto dílo aukční rekord?

Lauren také vše konzultovala s Christine Podmaniczky, kurátorkou v Brandywine River Museum of Art, kde je uložena velká část rodinného díla Wyethových. Christine souhlasila, že dílo zakoupené na bleším trhu je pravděpodobně originálem. Aukční rekord pro kteréhokoli člena rodiny Wyethů byl loni stanoven při prodeji sbírky na 20 milionů dolarů (téměř 455 milionů korun). Těžko říci, jestli to toto konkrétní dílo překoná.

Mistrovské dílo

Obraz poukazuje na fantazii autora, který v něm namaloval mladou titulní postavu čelem ke své postarší pěstounce, Señoře Moreno. V pozadí se dále vyskytuje náboženská postava, jež hlavní dvojici pozoruje. Těžko říci, jestli obraz dojde až k dražbě, nebo si ho majitelka uchová na horší časy. Rozhodne se pravděpodobně poté, až se dozví finální hodnotu obrazu.

Žena si v bazaru nakoupila drobnosti. Brzy však zjistila, že díky jednomu předmětu doslova vyhrála jackpot

Zdroj: Daily Mail

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]