S touto desetikorunou rozhodně neplaťte. Mezi sběrateli se prodává za desetitisíce Kč

Fotografie: ŠJů (cs:ŠJů) / Public domain

Podívejte se do peněženky a pořádně si prohlédněte všechny desetikoruny, které najdete. Je možné, že jste majiteli vzácné mince ze zkušební série, která vám může vynést balík.

Ne každá mince odpovídá hodnotě, jaká je na ni vyražena. Některé mince nebo bankovky jsou velice vzácné, a to z mnoha různých důvodů, což z nich dělá sběratelské kousky, za něž někteří lidé dokážou zaplatit nemalý peníz. Jednou z nejvzácnějších mincí v České republice je desetikoruna z roku 1993. Hned se dozvíte proč.

Možná jste boháči a nevíte o tom

Nebylo by krásné sáhnout do peněženky a zjistit, že právě vy jste majiteli vzácné desetikoruny z roku 1993, která byla vyražena v takzvané zkušební sérii? V oběhu jich je hned několik, takže právě vy můžete být tím šťastlivcem. Co byste měli hledat na minci, abyste zjistili, že jste majiteli vzácné desetikoruny z roku 1993?

Všechno je to v detailech. Symbol KČ na zadní straně mince je menší a horní část písmen se jen těsně dotýká vrchní linky, to znamená, že ji nepřekračuje, jako je tomu u běžných desetikorun, jak uvádí server NumismatikaSova. V roce 1993 totiž ražbu nezajišťovala Česká mincovna, nýbrž Mincovna Hamburg. Můžete tedy na minci najít i jinou značku mincovny. Od roku 1994 se mince razily v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

V oběhu kolují mince a bankovky, za které vám sběratelé zaplatí desetitisíce korun. Poznáte je takto

Autor návrh přepracoval

Nemyslete si, že by se jednalo o chybu, pouze šlo o zkušební ražbu. Autor návrhu, akademický sochař Ladislav Kozák, se nakonec rozhodl pro jiný design. Nebyl spokojený s malými písmeny KČ, tak návrh přepracoval. Do oběhu se tedy dostala pouhá tisícovka desetikorun, jak píše web PoznatSvět. Což znamená, že se stále s několika takovými desetikorunami z roku 1993 můžete setkat při placení, dávejte si proto veliký pozor.

Našli jste v peněžence 10 Kč z roku 1993?

Ještě se moc neradujte, v roce 1993 jich bylo vyraženo cca 70 milionů…

Zveřejnil(a) Numismatika Šůcha dne Čtvrtek 2. května 2019

Přijít byste si totiž mohli na slušné peníze. Účastníci aukcí a dražeb jsou ochotni za takovou minci zaplatit až 200 000 korun. Buďte proto na pozoru a každou desetikorunu, co vám přijde do ruky, si pořádně prohlédněte. Možná budete mít štěstí. Tato desetikoruna není jedinou mincí, na kterou můžete narazit při placení a která by vám mohla vydělat slušný balík. Ani vzácná desetikoruna z roku 2000, o níž jsme psali na SvětěKreativity, není k zahození.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*