Pokud si z dovolené vozíte suvenýry, ihned zpozorněte. Tyto centy mají hodnotu desítek tisíc Kč

Fotografie: Mjeltsch / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud během svých cest sbíráte jako suvenýry mince, může se ukázat, že máte doma skutečný poklad. Některé z mincí mohou mít totiž značnou sběratelskou hodnotu.

Pokud jste někdy sbírali mince jako suvenýry, možná jste si bez svého vědomí přivezli cenný poklad. Mezi sběrateli se totiž najdou mince, kterou jsou opravdu cenné, a takové kousky je možné vydražit za několikanásobek jejich původní hodnoty. Jednou takovou mincí může být třeba italský cent z roku 2002.

Prohledejte staré peněženky

Na webu Mirror byly zveřejněny výsledky nedávné aukce, kde některé mince dosáhly hodnoty mnohonásobně vyšší než je jejich nominální hodnota. Právě italský cent je téměř vzácnost. Italská mincovna, která kromě mincí vyrábí také pasy a poštovní známky, tehdy omylem vyrobila několik tisíc těchto mincí na větších kovových discích, které byly určeny pro dvoucentové mince.

Přestože italské úřady se snažily tyto mince z oběhu stáhnout, některé z nich zůstaly v oběhu a postupně se dostaly do aukcí. V roce 2013 byla jedna z těchto mincí vydražena za šest tisíc eur, což odpovídá více než 150 tisícům korun. To je informace, kterou nedávno zveřejnil deník TotalCroatiaNews.

Mnozí čeští turisté mohou na oblíbenou dovolenkovou destinaci zapomenout

Cestování po Evropě může mít nečekaný dopad

Nevědomky jste si mohli cennou minci dovést i z Chorvatska. Mince v nominálních hodnotách kuna a lipa vydané v lichých letech bývají obecně běžnější než ty z let sudých. Mince s latinskými nápisy jsou navíc obvykle raženy v menších sériích než ty s nápisy chorvatskými. Zvlášť hodnotným kouskem by mohla být mince v hodnotě 25 kun s vyobrazením Pelješackého mostu z roku 2022.

Mince
Fotografie: Pexels

Vzácným exemplářem je také dvoueurová mince z Řecka, ozdobená tradičním zobrazením princezny Europy, kterou unáší bůh Zeus v podobě býka. Mince, které obsahuje malou hvězdu s písmenem S v jejím středu, je extrémně vzácná. O dalších vzácných mincích jsme čtenáře deníku SvětKreativity informovali v nedávném článku.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*