Prohledejte šuplíky. Možná skrýváte mince s tímto označením, za které sběratelé nabízejí desítky tisíc Kč

Fotografie: Dominik Matus / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Staré věci mívají svou hodnotu, ale musí se také najít kupec. V případě mincí starých polských drobných je to ovšem velmi dobře možné. Právě ony poslední dobou boří aukce.

Některé kousky vyražené za trvání Polské lidové republiky mohou být skutečně malým pokladem. Podle konkrétního stavu, kvality zachovalosti a doby vzniku se jejich ceny pohybují v rozmezí stovek až tisíc zlotých. Numismatika je něco jako etalon sběratelství. U těchto mincí se navíc předpokládá, že jejich hodnota půjde v dalších měsících i letech ještě více nahoru. První vlnu poptávky způsobil hlavně vysoký zájem o toto období. Jak je to teď?

Mincová renesance

Do hry pak vstoupil ještě další faktor v podobě investičního kapitálu. Stále více lidí totiž mince nekupuje jen jako osobní raritu, ale jako investici do budoucna. Poměrně dlouho byly stran polských mincí žádané a ceněné hlavně staré dukáty, případně ještě tolary. Mince z období lidové republiky tak aktuálně zažívají něco jako druhé mládí. Prakticky každý sběratel má totiž ve svém portfoliu nějaké množství drobných niklových mincí. A ty teď zažívají aukční boom.

Této skutečnosti nahrává i okolnost malých ražeb. Každá niklová mince z daného období totiž vznikla jen v počtu 500 exemplářů. Na oběžnou minci je to velmi málo, proto se o ně investoři i čistí sběratelé tak moc perou. Ještě před pár lety stála sada čítající 300 mincí z let 1949-1989 asi 120 000 zlotých, tedy 631 000 Kč. V tuto chvíli se ovšem hodnota odhaduje i na více jak dvojnásobek této sumy. Velmi solidní vzhledem k tomu, o jaké drobné vlastně jde.

V těchto obyčejných mincích se skrývá jmění. Sběratelé je vykupují dříve, než lidé odhalí jejich skutečnou hodnotu

Které jsou nejcennější?

Co je skutečným pokladem, se tak nějak mění za pochodu. Vyplatí se ovšem zkontrolovat půdy, sklepení a další místa s různými starými věcmi. Zpozorněte, pokud najdete 10 grošů z roku 1973. Tato hliníková mince je momentálně k mání za 24 000 zlotých, 126 000 Kč. Jeden zlotý z roku 1957 je také velká rarita. Pokud je prakticky nepoužitý a tedy neohlazený, počítejte s cenou do 10 000 zlotých. Další vzácností je 100 zlotých z roku 1979, ty jsou na tom podobně.

Malé rozdíly, ale o to vyšší hodnota
Fotografie: Unsplash

Je na místě poznamenat, že nález mincí z tohoto období nerovná se automaticky výhra. Jak už jsme zmínili, kromě konkrétního druhu mince velmi záleží na jejich stavu. Oběžné mince byly běžně ohlazeny používáním a přechováváním v kapsách nebo náprsních taškách. Opotřebení nahrává i běžný kov. Najdete-li ale skutečně něco takového, je na místě oslovit nějakého odborníka. Ten stav a další vlastnosti přímo posoudí, případně rovnou nabídne koupi.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*