České ulice bývaly plné těchto starých šperků. Jejich cena na aukcích v posledních měsících raketově stoupla

Fotografie: Depositphotos

Na solidním náhrdelníku z této doby lze s trochou štěstí vydělat i 9 000 zlotých, tedy 49 000 Kč. I když se móda časem mění, mnoho prvků se po čase vždycky vrací na výsluní.

Šperky jsou obecně trochu jiná kapitola. Některé náušnice, prsteny či náhrdelníky z doby Polské lidové republiky stojí skutečně hodně. V oné době byly totiž velmi charakteristickým znakem šperků velké drahokamy. Zlato a stříbro jsou kovy, jejich obliba a poptávka po nich se během historie neustále měnila. To platilo i v době Polské lidové republiky. Nejdříve byly totiž velmi módní náhrdelníky, prsteny i náušnice s ornamentálním způsobem zdobení.

Vývoj klenotů

Po nějaké době však šperkaři od tohoto trendu ustoupili a všechny klenoty byly postupně zjednodušeny. Naprosto kralovaly geometrické útvary. A zcela charakteristickým prvkem této éry byly dle DomekIOgrodek krásně a jasné kameny. Starožitnosti z této doby šlo ještě nedávno nakoupit na mnoha veletrzích. „Teď opravdu nabývají na hodnotě a sběratelé je systematicky hledají,“ potvrzuje Michal Ř. z Českého Dubu. Jde jim převážně o prsteny, náušnice, náramky, náhrdelníky a další kousky.

Sběratelé aktuálně hledají především zlaté a stříbrné prsteny. Náhrdelníky a náušnice se ale také těší značné oblibě. Za stříbrný prsten zdobený například jantarem získáte i 1 500 zlotých, tedy asi 8 000 Kč. Velkou roli ovšem hraje také značka. Ty nejcennější kousky pochází z výroby dnes již neexistující továrny Orno. Takové perlové náhrdelníky z tohoto období mohou stát asi mezi 2 500 – 9 000 zloté (13 000 – 50 000 Kč). Nejvíce dostanete za kusy v opravdu dobrém stavu.

Prohledejte šuplíky. Možná skrýváte mince s tímto označením, za které sběratelé nabízejí desítky tisíc Kč

Už neexistující výroba

Existují i rarity nebo velmi omezené sety, které jsou v aukcích mnohem cennější. Možná je pro někoho obtížné uvěřit, že právě takové kusy mohou mít takovou cenu. Otázkou však je, jestli jde o dočasný trend, nebo půjdou ceny dlouhodobě ještě nahoru? Šperky z této doby vyráběly firmy, které už dnes neexistují. Není už tedy možné získat nové, jen už existující. To je dalším důvodem, proč jsou za ně sběratelé ochotni zaplatit takové částky.

šperky s hřebenem
Fotografie: Pixabay

A i když nebudete pátrat po raritách, dá se z Polska dle PolskoTravel přivézt mnoho krásných suvenýrů. O starých raritách se SvětKreativity už zmiňoval, teď jde však poprvé cíleně o šperky. Není tedy od věci prohledat sklepy, půdy nebo domácnosti po prarodičích. Pokud něco takového najdete, nemáte ještě vyhráno. Jak už jsme zmínili, jde o konkrétní značky, kvalitu a také specifickou poptávku.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*