Koupila prsten na bleším trhu. O 30 let později odhalila jeho tajemství, na ruce nosí poklad

Fotografie: Silar / Creative Commons / Attribution 2.0

Takové štěstí, jako měla tato žena, by chtěl mít každý. Před mnoha lety koupila prsten, který považovala za bižuterii, pak se ale ukázala jeho vzácnost.

Občas se objevují příběhy lidí, kteří si na bazarech a bleších trzích koupili předměty, jež se nakonec ukázaly jako velmi cenné. Někteří lidé chodí na tato místa s nadějí, že se jim podaří ulovit vzácný kousek – a jiní k němu přijdou úplnou náhodou. Jako tato žena, jíž se prsten jednoduše líbil, protože měl krásný „diamantový kámen“.

Prsten nestál ani 300 Kč

Žena, která nikdy nezveřejnila svoji identitu, koupila krásný prsten v garážovém výprodeji už v osmdesátých letech. Nosila ho téměř každý den, až na výjimky. Po celou dobu měla za to, že se jedná jen o obyčejnou bižuterii. Koneckonců i cena, která byla v přepočtu necelých 300 Kč, nenaznačovala, že by mělo jít o něco mimořádného.

Těžko říct, jak ji napadlo se po desítkách let na prsten pozorněji podívat. Jako by jí něco říkalo, že by prsten mohl mít vyšší hodnotu, než si původně myslela. Byla zvědavá, a tak se rozhodla odnést prsten na prozkoumání ke zlatníkovi. Jaký byl její šok, když se ukázalo, že v prstenu je zasazený pravý diamant.

Málo se leskl, podle ní tedy nešlo o diamant

Žena si celou dobu myslela, že by diamantový prsten mnohem více zářil a lesknul se. Zlatnice však vysvětlila, že diamant je broušen starým stylem, a proto se neleskne tolik jako moderní diamanty. Dříve se při broušení pracovalo mnohem více s tvarem diamantu, aby ušetřili co nejvíce hmotnosti, než aby byl co nejzářivější.

To však na hodnotě kamene nic neubírá. Diamant o váze 26,27 karátů tak putoval v červenci 2017 do aukční síně společnosti Sotheby’s London Fine Jewels s odhadní cenou mezi 6–9 miliony korun. Prsten se však nakonec vydražil za neuvěřitelný 17 milionů korun. A to už je poklad jaksepatří. Můžeme si jen představovat, jak tato skutečnost původní majitelce změnila život.

Ještě větší štěstí potkalo rodinu z Francie

Nutno dodat, že tento úlovek se řadí mezi top desítku věcí, u kterých se ukázalo, že mají vysokou hodnotu. Snad nejhodnotnějším nálezem posledních let byla malba od Caravaggia z roku 1607. Našla ji čirou náhodou rodina z francouzského Toulouse, když na půdě domu řešila zatékání vody. Hodnota tohoto díla se odhaduje na 4 miliardy korun.

Zdroj: Newsner

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*