Máte v peněžence bankovky a mince s tímto vzácným označením? Možná jste nevědomky milionáři

Fotografie: Erictorres-2002 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Staré bankovky postupně ztrácí kupní sílu, což způsobuje uplynulý čas. Když je ho ale už moc, začnou naopak získávat hodnotu sběratelskou. Pak se dají i velmi dobře vydražit.

Tato skutečnost se ovšem odvíjí hned od několika faktorů. Stará bankovka automaticky neznamená „cenná“. Jedná se hlavně o konkrétní roky a pak zachovalost samotného kusu. Není ovšem pochyb o tom, že se na vaší i dalších půdách nebo ve sklepě mohou skrývat skutečné poklady. Proto je na místě čas od času zkontrolovat, jestli drobné suvenýry náhodou nestojí i třeba tisíce polských zlotých a pak cca 5krát tolik v českých korunách.

Vzácné ročníky i výrobní chyby

Numismatici i další sběratelé se zajímají hlavně o konkrétní emise bankovek, což ale není jasným pravidlem. Existují bankovky ve velmi malých emisích, za které můžete získat solidní obnos. Další skupinou jsou „zmetky“ a rarity, tedy různé výrobní a další chyby, jež se vyskytují na bankovkách a mincích prakticky všech zemí. Konkrétní ceny bankovek si můžete ověřit na nákupních stránkách či diskusních fórech numismatických skupin. Vždy je ale lepší srovnat více zdrojů.

Konečnou cenu bankovky ovlivňuje hned několik vlastností, obvykle rok a stav. Je také podstatné sériové číslo. Jak už jsme řekli, chyby cenu ještě zvyšují. Pozor, máme na mysli výrobní chyby, nikoli mechanické poškození. Přes výraznou cenovou odlišnost některých kusů platí u bankovek univerzálně to, že čím starší, tím cennější. Třeba bankovky z roku 1982 můžete prodat za 20 zlotých, kousky z roku 1974 ale už za 300 zlotých.

Zloté i tiskárna v Hamburku

S rostoucí nominální hodnotou bankovky se zvyšuje její cena, protože jde o vzácnější kus. Za bankovku o hodnotě 2 000 zlotých se dá dnes získat i 500 zlotých. Jako vždy ale záleží na roku vydání. Nominální hodnoty 20 000 zlotých a 100 000 zlotých prodáte za 250–400 zlotých. Nominály 2 miliony zlotých dokonce za 700 zlotých. Ačkoli jsou tyto hladiny celkem spolehlivým zdrojem, nemusíte narazit na sběratele, který takové kousky chce.

Muž našel v šuplíku zdánlivě běžnou minci. Všiml si nevšedního označení a začal jásat. Měla obří hodnotu. Nemáte ji také?

staré bankovky výběr
Fotografie: Pixabay

Z našich „zmetků“ je asi nejznámější „africká dvoustovka“. Jde o bankovku 200 Kč, kde ale na ochranném stříbrném proužku stojí „Republique de Zaire“. Jde o záměnu prvků během výroby obou měn v tiskárně cenin v Hamburku. Ve stejnou dobu, kdy v ní tiskli bankovky pro Českou republiku, zpracovával podnik i bankovky pro Africké státy. A u několik archů došlo k prohození ochranných prvků. Dnes už jde o solidní raritu, protože jich nebylo zase tolik.

Zdroj: Webniusy

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*