V oběhu kolují mince a bankovky, za které vám sběratelé zaplatí desetitisíce korun. Poznáte je takto

Fotografie: Depositphotos

V oběhu můžete stále narazit na mimořádně cenné mince nebo bankovky. Jejich sběratelská hodnota výrazně převyšuje tu nominální. Podívejte se, jak je poznáte.

Ceny některých mincí a bankovek mohou na numismatickém trhu dalece převýšit jejich nominální hodnotu. Jak uvádí Deník, u těch novějších závisí jejich cena především na zachovalosti a nákladu. V oběhu tak stále můžete narazit na mince a bankovky, které vám mohou přinést vítané přilepšení do rozpočtu. Podívejte se, které v peněžence hledat.

Mince a bankovky z roku 1993

Rok 1993 byl opravdu bohatý na raritní mince a bankovky, o něž je mezi sběrateli velký zájem. Je to především tzv. zairovka. Tedy dvousetkorunová bankovka, která má na stříbrném proužku vyražený nápis République du Zaire. Tato bankovka i ve špatném stavu bude stát kolem sta tisíc, zachovalá milion a ta v perfektním stavu by nálezci mohla vynést i dva miliony korun.

Ve stejném roce se rovněž objevily bankovky, kde je místo 200 Kč nápis 200 Kčs. I za ty sběratelé zaplatí slušné peníze. Také všechny bankovky z tohoto roku značené sériovým číslem s počátečním písmenem Z jsou cenné. Jejich hodnota je v řádech desetitisíců. Hledejte také desetikorunu, na níž jsou písmena „Kč“ asi poloviční oproti běžné desetikoruně. Hodnota této desetikoruny se pohybuje kolem 100 000 Kč.

Pokud si z dovolené vozíte suvenýry, ihned zpozorněte. Tyto centy mají hodnotu desítek tisíc Kč

Desetikoruna z roku 2000

V roce 2000 se do oběhu dostaly desetikoruny s hodinovým strojkem, u příležitosti oslav nového milénia. Paradoxně jsou však vzácné právě ty, na nichž je vyražen klasický motiv brněnského Petrova. Tehdy se jich vyrazilo pouhých 30 000 kusů a sběratelé za tuto desetikorunu rádi obětují i několik tisíc korun.

Fotografie: ŠJů (cs:ŠJů) / Public domain

„Někomu to, že má v ruce padesátikorunovou minci, kterou může prodat za sto nebo sto padesát korun, stačí a má z toho radost. Případně si ji odloží. Ne každá mince vám vydělá na nové auto,“ cituje web Peníze numismatika Jana Jelínka. Pokud se tedy chcete pustit do zkoumání vaší peněženky, podívejte se na stránky ČNB, kde najdete tabulku s počty mincí, který se daný rok vyrazily. Hned budete vědět, které ročníky z peněženky odložit.

Sice na nich výrazně nezbohatnete, ale máte velkou šanci, že na nějakou z takových mincí narazíte. Na numismatickém trhu je jejich hodnota zpravidla vyšší než ta nominální. Na SvětěKreativity se můžete podívat i na euromince, které možná máte schované z dovolené. Tyto vzácné euromince se prodávají i za 150 000 Kč.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*