Při rekonstrukci vinného sklepa se mu zatajil dech. Kvůli tomuto objevu hned kontaktoval úřady

Fotografie: Larry D. Moore / Creative Commons / Attribution 4.0

Právě probíhají archeologické práce na místě nálezu, o kterém média informují jako o nálezu století. Pod vinným sklepem se ukrývají pozůstatky tří mamutů.

Rakouský deník NÖN informoval o historickém nálezu století. Vinař z malé dolnorakouské obce se pustil do rekonstrukce vinného sklepa. Pod podlahou však objevil kosti, které se nakonec ukázaly být pozůstatky mamuta. Odborníci si pochvalují, že to bude poprvé, kdy budou moci v Rakousku zkoumat takový nález pomocí moderních prostředků.

Objev šel vinař nahlásit na památkový úřad

Vinař Josef Pernerstorferaz z dolnorakouské obce Gobelsburgu se pustil do úpravy svého vinného sklepa. Původně chtěl jenom vyrovnat podlahu. Během prací však narazil na kosti. Ty se mu zdály příliš velké a rozhodl se kontaktovat památkový úřad. Ten jej odkázal na Rakouskou akademii věd. V polovině května tak na místo dorazili první odborníci a nestačili se divit.

Ukázalo se, že se jedná o kosti mamuta, a to ne jen jednoho. Výzkumníci objevili několik vrstev mamutích kostí, které jsou podle všeho staré 30 až 40 000 let a pocházet by měly ze tří mamutů. Uloženy jsou v hloubce 17 metrů pod povrchem. Spekuluje se i o tom, že dávní lidé mohli mít v tomto místě nastraženou past na mamuty.

Pokud doma máte některou z těchto starých knih, můžete slavit. Sběratelé vám za ně nabídnou tisíce korun

Nejvýznamnější za posledních sto let

„Nález tolika mamutích kostí na jednom místě je velmi neobvyklý. Bude to poprvé, co budeme moci v Rakousku něco takového zkoumat moderními prostředky,“ uvedla podle serveru Novinky Hannah Parow-Souchonová, která vykopávky v Gobelsburgu vede. Tento nález je považován za naprosto unikátní a v Rakousku nejvýznamnější za posledních sto let.

Před tímto nálezem držela prvenství figurka Venuše z Willendorfu. Díky příkladnému chování vinaře, který nález neváhal ohlásit, tak výzkumníci budou moci vnést více světla do historického období lovců mamutů, o němž toho příliš nevíme. Na SvětěKreativity jsme psali také o českém vzácném nálezu. Muž v Říčanech našel ve sklepě hrnec plný mincí.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*